Bütün Konuları Göster
.
Bir Ayet - Bir Söz
Eğer biz, bu Kuranı bir dağa indirseydik, elbette sen onu Allah korkusundan başını eğerek parça parça olmuş görürdün. işte misaller! Biz onları insanlara düşünsünler diye veriyoruz.(Haşir-21)

İlim hazinedir. Bu hazinenin anahtarı soru sormaktır. Sormaktan çekinmeyin; zira ilmin sorulmasından dört kişi birden mükafat kazanır: Soran, cevap veren, onları dinleyen, onları seven!
Hadis- Ebu Nuaym, Hilye, (Hz. Ali'den)
Vakıflar

Türk Diyanet Vakfı
Beşir Derneği
Can Suyu Derneği
İHH Vakfı
Kimse Yokmu Derneği
Yardım Eli Derneği

İslam Alimi'nin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Beğendim
Beğenmedim


Hamama Gitmek Günah mı?

Yazar: islamalimiKategori: AbdestTarih: 4-12-2012, 20:12 Gösterim: 9216
Hamama Gitmek Günah mı?
Ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde hamamlar mevcuttur ve Müslümanların bir çoğu bu hamamları kullanmaktadır. Peki, İslam dininde Hamama Gitmek Günah mı? Şimdi bu konuda bilgi verelim.

Cevap:İslam dini Maddi ve manevi temizliğin üzerinde titizlikle durmuştur. Bu sebeple namaz ve diğer ibadetleri yapmakta maddi ve manevi temizlenme olan abdesti bizlere emir etmiştir. dinimiz cünup hali, yani hayız ve nifas halinin kesilmesi gibi hallerde büyük temizlik olan guslü, bütün bedeni yıkamayı farz kılmıştır. Gusül almayı gerektiren durum olmasa da temizlenmek için yıkanmak sünnettir. Yıkanmak ise, ya evde ya da hamamlarda olmaktadır.

Birden çok kişinin bir anda yıkanabildiği hamamlar Araplara İran ve diğer kültürlerden gelmiştir. Bunun için önceleri hamama girmeyi yasaklayan Hz. Peygamber (s.a.v) efendimiz sonra birçok faydası olduğunu öğrenince, tesettüre uyma kaydıyla, hamama gitmeye izin vermiştir. Bu konu da şöyle buyurur:

"Yakında Acem (İran) toprağını fethedeceksiniz. Orada hamam denen yerler göreceksiniz. Erkekleriniz oraya örtüsüz girmesin, kadınları da hastalık ve nifas gibi özürler dışında oralara girmekten menedin"

Bir başka hadis de; "Sizden kim Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsa hamama örtüsüz girmesin, hanımını (özürsüz, lüzumsuz yere) hamama göndermesin, içki bulunan sofraya oturmasın" (et-Tirmizî el-camiü's-sahih, V,113 had. no 2801) buyurmuşlardır.

Hadislerden de anlaşılmaktadır ki kadınların zaruri ihtiyaç olmadan hamama girmeleri yasaklanmıştır .Hanımların, erkeklerin hamama girdiklerinde setri avret (görünmesi haram olan yerleri örtme) ye çok dikkat etmeleri farzdır. Günümüzde bazı insanların yaptıkları gibi uzanarak yıkanmak, gösterilmesi haram olan yerlerini açmak yasaktır ve haramdır. Hamamda insanların avret yerlerine bakmak da haramdır.

Erkeklerin ve kadınların kendi aralarında peştemal kullanmadan açık bir şekilde yıkanmaları haramdır. Bir kimse yalnız başına yıkanacağı zamanda bile peştemal kullanmalıdır. Edebe en uygun olan budur. Tenha bir yerde peştemali sıkmak veya temizlik yapmak için bir zaman peştemalsiz durmak caiz olabilir" (Ö. Nasûhi Bilmen Büyük İslam İlmihali, s. 458).

Hamamda avret ve ayaklar hariç vücudu tellağa ovdurmak caizdir. Hamamlarda Kur'ân okumak, namaz kılmak caiz değildir.
Sözlükte Ara » A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü- V- Y- Z      

Benzer Başlıklar:

"Hamama Gitmek Günah mı?" İçin Bir Yorum Yazın

Yorum yazın

Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle

islami

  • 16 May 2014 01:48

Gerçekten çok anlatıcı yazı olmuş Allah razı olsun. Sizi bundan sonra hep takip edeceğim.
© İslam Alimi 2005-2014 | İslam Alimi İle Hakiki İslam Dini. Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Değerli ziyaretçilerimiz ticari maksatlı olmayıp, kaynak gösterdiğiniz sürece sitemizin içeriğinden dilediğiniz gibi istifade edebilirsiniz...