» » Ayetel Kürsi Duası
Reklam
Son Eklenen Konular

Kaç defa kaç adet adadığımı hatırlamıyorum ne yapmalıyım?

Rüyamda ölülerden dayak yedim

Cinler bana musallat mı oluyorlar?

Yatsının kazası nasıl kılınır üç rekat vitirde kılınmalı mıdır?

Kadın adetliyken nikahı kıyılabilir mi?

Erkek çocuğum olacak Mehmet ismine uyumlu isimler önerebilir misiniz?

Bütün Konuları Göster
Sizce Bir Müslüman Bir Günde En Az Kaç Defa Tövbe Etmelidir?
Haftada Bir Defa
İki Üç Günde Bir Defa
Günde Bir Defa
Günde En Az Yirmi Beş Defa
Günde En Az Yetmiş Defa
Facebook'ta Bizi Takip Edin
5

Ayetel Kürsi Duası

Yazar: islamalimiKategori: Ayetler, DuaTarih: 1-12-2012, 23:51
5
Paylaş
Etiketler: Ayetel Kürsi Okunuşu, Ayetel Kürsi Suresi, Ayetel Kürsi Anlamı, Ayetel Kürsi Türkçe Meali
Bu konuda ayetel kürsi duasının okunuşuna ve türkçe anlamına ulaşabilirsiniz. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki Ayetel Kürsi Duası Kuran ı Kerimden bir ayeti kerimedir. İslam dininde çok büyük önem verilen Ayetel Kürsi ayeti ve başka bir değişle duası birçok derde deva olmaktadır. Bu büyük ayeti kerime Kuran ı Kerimin ikinci suresi olan Bakara suresinin 255. ayetidir.

Ayetel Kürsi Nedir?

Kuran ı Kerimde 2. suresi olan Bakara suresinin 255. ayetine Ayetel Kürsi denilmektedir. Bu büyük ayet, ismini içerisinde geçen "kürsi" kelimesinden almıştır. Bu ayet, Allah'u tealayı tanıtmakta ve yüce Allah'ın ismi azamını, yani en yüce ismini içermektedir. (Dârimî; Fedâilü'l-Kur'ân, 14). İslam alimlerinin de ortak görüşüne göre Ayetel Kürsi Kuran'ın en yüce ayetidir. Peygamber Efendimiz (a.s.) özellikle farz namazların arkasından, akşam, sabah ve yatağa yatınca bu Ayetel Kürsi okunmasını hadis i şeriflerinde tavsiye etmiştir. (Tirmizî, Fedâilü'l-Kur'ân, 2, V, 158; Dârimî, Fedâilü'l-Kur'ân, 14)

Ayetel Kürsi Türkçe Okunuşu: Allahü la ilahe illa hüvel hayyül kayyum. La te huzühu sinetün ve la nevm. Lehû mâ fis-semavati vema fil erd. Menzellezî yeşfeu indehû illâ biiznihi. ya’lemü ma beyne eydîhim vema halfehüm vela yühîtûne bişey in min ilmihi illa bima şae vesia kürsiyyühüssemavati vel erd. Vela yeûdühü hıfzuhuma ve hüvel aliyyül azîm.

Ayetel Kürsi Arapçası
Ayetel Kürsi Duası

Ayetel Kürsi Anlamı ve Manası

Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. O hayydır, kayyûmdur. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur. O’nun izni olmadan katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (Hiçbir şey O’na gizli kalmaz.) O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar, O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür.

Ayetel Kürsi Duasının Okunduğu yer: Ayetel Kürsi Duası namaz içerisinde sure şeklinde okunduğu gibi, namazda tesbihden önce de okunmaktadır. Bunlar ile birlikte bir çok derde deva olan bu ayeti kerime sıkıntı esnasında veya şifa niyeti ile okumakta da birçok fayda vardır. Tabi bunlar birer örnektir ki hayırlı bir iş için, hayırlı bir niyet ile okunduğu taktirde bu ayeti kerimenin faydası çoktur. Bu konuda ki bir hadis i şerifte şöyledir:
“Uyurken ayetel kürsi okuyana şeytan yaklaşmaz.” (Bakınız. Kütüb-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Prof. Dr. İbrahim Canan )

Yorum yapın

*
*
Yorumunuz:
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler ekle

Gönül

  • 21 Şubat 2014 07:03

Bu duanın faydalarını öğrendim. Ama telefonuma indiremiyorum. Hep okumak için.

Hakan

  • 12 Kasım 2013 01:31

Gerçekten çok önemli bir dua. Bu yazıyı hazırlayanların da eline emeğine sağlık.

beyza nur şimşek

  • 29 Eylül 2013 09:14

ayetül kursinin ne kadar yüce bir dua olduğunu öğrendiğimden beridir akşam yatmadan önce sayabilirsem 7 tane saymazsam da sayısız bir şekilde okuyorum tavsiye ederim. kendinizi ayetül kursi okuduktan sonra bir uçurumdan atsanız bile Allaü teala bizleri korur. Gece yatarken de okumayı unutmayın. Kendinizi sigortalamış olursunuz. ALLAHA EMANET OLUN...

kader

  • 12 May 2013 16:33

ayetel Kürsü duası çok anlamlı çok büyük ve çok etkili bir duadır

Ayşe Battal

  • 22 Mart 2013 20:20

Ayetel Kürsi duası çok büyük bir dua ve ayettir. Bu konuyu ve siteyi çok sevdim. laughing