» » Abdestle İlgili Ayetler
Reklam
Son Eklenen Konular

Yatsının kazası nasıl kılınır üç rekat vitirde kılınmalı mıdır?

Kadın adetliyken nikahı kıyılabilir mi?

Erkek çocuğum olacak Mehmet ismine uyumlu isimler önerebilir misiniz?

Nas suresi hakkında bilgi

İslam dininde sünnet

Bir şeyin olmasını çok istiyorum ne yapmalıyım?

Bütün Konuları Göster
Sizce Bir Müslüman Bir Günde En Az Kaç Defa Tövbe Etmelidir?
Haftada Bir Defa
İki Üç Günde Bir Defa
Günde Bir Defa
Günde En Az Yirmi Beş Defa
Günde En Az Yetmiş Defa
Facebook'ta Bizi Takip Edin
4

Abdestle İlgili Ayetler

Yazar: islamalimiKategori: AyetlerTarih: 6-01-2013, 21:25
4
Paylaş
Abdestle İlgili Ayetlerİslam dininin yüce Kitabı olan Kuran ı Kerimde yer alan Abdestle İlgili Ayetler bu konuda yer almaktadır. Lakin bilindiği üzere birçok ameli konuda Kuran ı Kerimde farz kılınmıştır ve bununla birlikte detaylara yer verilmemiştir. Zira bu Yüce Mevlamız göndermiş olduğu Peygamber ile bu detayları kullarına bildirmiştir. Kısaca şunu diye biliriz ki birçok konuda olduğu gibi abdest konusunda da ayetlerden istifa etmeli lakin konuları tam anlamak içinde Hadis i şerifleri kesinlikle göz ardı etmemelidir. Abdest konusunda hadis i şeriflere buradan ulaşabilirsiniz. Abdestle İlgili Hadisler. Şimdi bu konudaki ayeti kerimelere yer verelim.

 • Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz, iyice yıkanarak temizlenin. Hasta olursanız veya seferde bulunursanız veya biriniz abdest bozmaktan (def-i hacetten) gelir veya kadınlara dokunur (cinsel ilişkide bulunur) da su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa yönelin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi mesh edin (Teyemmüm edin). Allah, size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez. Fakat O, sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz. " (Maide Suresi, 5/6)

 • Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın. Cünüb iken de yolcu olanlar müstesna gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur, veya yolculukta bulunursanız veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince veya cinsî münasebette bulunup, su da bulamazsanız o zaman tertemiz bir toprak ile teyemmüm edin. Niyetle yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz ki Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır. (Nisa Suresi 43)
 • Yorum yapın

  *
  *
  Yorumunuz:
  Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler ekle

  misafir

  • 9 Ocak 2014 19:21

  Biraz uzun ama yinede çok sağ olun :)

  samsung

  • 5 Ocak 2014 13:37

  Ya ben ödevi nasıl yapcam of yaaaa.

  islamalimi

  • 30 Aralık 2013 20:50

  Değerli ziyaretçimiz şikayetiniz üzere konu yeniden düzenlenmiştir, istifade edebilmeniz dileği ile...
  Alıntı: asdfg
  Nasıl olacak bu ya hiç anlamadım, ayetin ismi bile yok nasıl ödevimi yapacağım ben şimdi?

  --------------------
  İslam Alimi İle Doğru Bilgiler...

  asdfg

  • 30 Aralık 2013 19:17

  Nasıl olacak bu ya hiç anlamadım, ayetin ismi bile yok nasıl ödevimi yapacağım ben şimdi?