» » Besmelenin Anlamı


Faydalı Linkler

 • Abdest Nasıl Alınır?
 • Beş Vakit Namaza Nasıl Niyet Edilir?
 • Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır?
 • Bütün Namaz Çeşitleri ve Kılınışları
 • Kaza Namazı Nasıl Kılınır?
 • Güncel Linkler

 • 2014 yılı dini günler listesi
 • Orucun Faydaları Nelerdir?
 • Oruç Kefareti Nedir?
 • Oruç Kaç Çeşittir?
 • Teravih Ne Demek?
 • Teravih Namazı Hakkında Bilgi
 • Teravih Namazı Nasıl Kılınır?
 • İslam - Son Eklenen Konular

  Bütün Konuları Göster
  .
  Bir Ayet - Bir Söz
  Allah bir şeyi dilediği zaman, Onun emri o şeye ancak Ol! demektir. O da hemen oluverir.(Yasin-82)

  Asıl yetimler anadan babadan değil, ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır. (Hz. Ali)
  Facebook'ta Bizi Takip Edin
  On Bir Ayın Sultanı Ramazan Ayının En Sevdiğiniz Yönü Nedir?
  Teravihleri
  İftar Vakitleri
  Sahur Vakitleri
  Yardımlaşmanın Arması
  Her Şeyi Bir Başka Güzel :)
  

  Besmelenin Anlamı

  Yazar: islamalimiKategori: AyetlerTarih: 28-09-2012, 20:42 Gösterim: 7302
  Etiketler: besmele
  Besmelenin AnlamıBesmelenin anlamı nedir? Günlük hayatımızda ve ibadetlerimizde çok kullandığımız besmele, yani (Bismillahirrahmanirrahim) cümlesinin anlamını detaylı olarak açıklar mısınız?

  Cevap: Besmeleyi şerif özetle, "Rahman ve Rahim olan Allah (c.c) adıyla " anlamına gelmektedir. Tabi ki yapmış olduğumuz bu açıklama sadece kısa bir açıklamadır. Şimdi bu çok büyük manalar içeren cümlenin geniş açıklamasına yer verelim. Besmele okuyan kişinin başlayacağı işe ve niyetine göre anlamlarda kazanmaktadır. Büyük manalar içeren bu cümle kullanıldığı yere göre "okuyorum, başlıyorum, yapıyorum, yiyorum," gibi yüklemler taşımaktadır.

  Kul, bir davranışta bulunurken veya önemli bir işe yönelirken önce "eûzü" çekerek olumsuz etkileri defetmekte, sonra ise besmeleyi okuyarak kendinin tek başına yeterli olmadığını, gerçek ve mutlak gücün ancak Allah'tan gelebileceğini ifade etmiş olmaktadır. Kul Allah'ın (c.c) yeryüzünde halife kıldığı bir varlık olarak O'nun mülkünde, O'nun adına tasarrufta bulunduğunu, asıl malik ve hakim olan Allah'ın koyduğu sınırları aşarsa emanete hıyanet etmiş olacağını peşinen kabul etmekte ve besmeleden güç almaktadır.

  Allah yerine "tanrı", rahman yerine "esirgeyen", rahim yerine de "bağışlayan" kelimelerinin kullanılması bu isimlerin anlamlarını tam olarak karşılamamaktadır. Allah (c.c) ismi, bu isme hakkıyla layık olan "tek, eşsiz, benzersiz, bütün kemal sıfatlarına sahip ve eksikliklerden uzak, varlığı zaruri (olmazsa olmaz), yokluğu düşünülemez" isimdir ve yüceler yücesine yani, Allah'u tealaya mahsustur; bu sıfatları taşımayan hiçbir varlığa "Allah" denemez.

  Yüce kitabımız Kuran’ı Kerim içerisinde Rahman ismi de Allah'a mahsustur, başka hiçbir varlık için kullanılmamıştır. Rahman demek ise "en uzak geçmişe doğru bütün yaratılmışlara sonsuz ve sınırsız lütuf, ihsan, rahmet bahşeden" demektir. Rahman, rahmetiyle muamele ederken buna mazhar olan varlığın hak etmesine, layık olmasına asla bakmamaktadır. Bu büyük sıfatın tecellisi yağmur gibi her şeyin üzerine yağar, güneş gibi her şeyi ısıtır ve aydınlatır.

  Rahim demek ise "çok merhametli, rahmeti bol" demektir ve bu sıfatla kullar da nitelenebilir. Allah'ın rahim ismi O'nun, daha çok kullarının gelecekte elde etmek üzere hak ettikleri, layık oldukları sınırsız rahmetini, lütuf ve merhametini ifade etmektedir. "Esirgemek" ve "bağışlamak" sonsuz, engin ve etkisi çeşitli rahmetin ancak bir parçasıdır. İnsanların uydurdukları, kendilerine göre bazı anlamlar yükledikleri mabudlara tanrı denebilir. Bununla birlikte samimi mi ve İslam dini inancı çerçevesinde olduğu taktirde tanrı kelimesi Allah (c.c) için de kullanılabilir. Halbuki Allah ismi O'ndan başka hiçbir varlık için kullanılamaz ve Arapça dilinde de kullanılmamıştır.

  Bu detaylı açıklamadan sonra bu bilinç ile besmeleye anlam vermemiz hem akaid açısından hemde kulluk bilinci açısından daha anlaşılabilir olacaktır. Özetle, yukarıda ki resimde Arapça metni bulunan besmelenin anlamı "Rahman ve Rahim olan Allah'ın adı ile" demektir. Kul ise bu hikmet dolu sözün anlamına vakıf olduğu ölçüde bu büyük cümlenin manasına vakıf olmaktadır. Yüce Mevla'mız bizlere bu sırra vakıf olmayı nasip eylesin.

  İslam - Benzer Başlıklar:

  Sözlükte Ara» A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü- V- Y- Z      

  "Besmelenin Anlamı" İçin (3) Yorum Yapılmış.

  Yorum yapın

  Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle

  islami

  • 16 May 2014 01:40

  Bunu hoca sormuştu arkadaşlara bende tam bilmiyordum, ama biraz birşeyler dedik kabul etmedi... teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

  islamalimi

  • 17 Ocak 2013 20:00

  Değerli Ziyaretçimiz, Siz bu sayfaya geliş nedeninizi bilmemekteyiz. Lakin bu sayfada besmelenin anlamı ve manası yer almaktadır. Ve gerçekten itina ile hazırlanmış bir konudur.

  --------------------
  İslam Alimi İle Doğru Bilgiler...

  findosun gençleri

  • 17 Ocak 2013 19:08

  anlamı yok kıcık kaptın yha ne bu olmaz biz ne iye girioz onlar ne veriolar ama güzel bilgiler vermişler

  © İslam Alimi 2005-2014 | İslam Alimi İle Hakiki İslam Dini. Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.

  Değerli ziyaretçilerimiz ticari maksatlı olmayıp, kaynak gösterdiğiniz sürece sitemizin içeriğinden dilediğiniz gibi istifade edebilirsiniz...