» » Besmelenin Anlamı
Reklam
Son Eklenen Konular

Kaç defa kaç adet adadığımı hatırlamıyorum ne yapmalıyım?

Rüyamda ölülerden dayak yedim

Cinler bana musallat mı oluyorlar?

Yatsının kazası nasıl kılınır üç rekat vitirde kılınmalı mıdır?

Kadın adetliyken nikahı kıyılabilir mi?

Erkek çocuğum olacak Mehmet ismine uyumlu isimler önerebilir misiniz?

Bütün Konuları Göster
Sizce Bir Müslüman Bir Günde En Az Kaç Defa Tövbe Etmelidir?
Haftada Bir Defa
İki Üç Günde Bir Defa
Günde Bir Defa
Günde En Az Yirmi Beş Defa
Günde En Az Yetmiş Defa
Facebook'ta Bizi Takip Edin
2

Besmelenin Anlamı

Yazar: islamalimiKategori: AyetlerTarih: 28-09-2012, 20:42
2
Paylaş
Etiketler: besmele
Besmelenin AnlamıBesmelenin anlamı nedir? Günlük hayatımızda ve ibadetlerimizde çok kullandığımız besmele, yani (Bismillahirrahmanirrahim) cümlesinin anlamını detaylı olarak açıklar mısınız?

Cevap: Besmeleyi şerif özetle, "Rahman ve Rahim olan Allah (c.c) adıyla " anlamına gelmektedir. Tabi ki yapmış olduğumuz bu açıklama sadece kısa bir açıklamadır. Şimdi bu çok büyük manalar içeren cümlenin geniş açıklamasına yer verelim. Besmele okuyan kişinin başlayacağı işe ve niyetine göre anlamlarda kazanmaktadır. Büyük manalar içeren bu cümle kullanıldığı yere göre "okuyorum, başlıyorum, yapıyorum, yiyorum," gibi yüklemler taşımaktadır.

Kul, bir davranışta bulunurken veya önemli bir işe yönelirken önce "eûzü" çekerek olumsuz etkileri defetmekte, sonra ise besmeleyi okuyarak kendinin tek başına yeterli olmadığını, gerçek ve mutlak gücün ancak Allah'tan gelebileceğini ifade etmiş olmaktadır. Kul Allah'ın (c.c) yeryüzünde halife kıldığı bir varlık olarak O'nun mülkünde, O'nun adına tasarrufta bulunduğunu, asıl malik ve hakim olan Allah'ın koyduğu sınırları aşarsa emanete hıyanet etmiş olacağını peşinen kabul etmekte ve besmeleden güç almaktadır.

Allah yerine "tanrı", rahman yerine "esirgeyen", rahim yerine de "bağışlayan" kelimelerinin kullanılması bu isimlerin anlamlarını tam olarak karşılamamaktadır. Allah (c.c) ismi, bu isme hakkıyla layık olan "tek, eşsiz, benzersiz, bütün kemal sıfatlarına sahip ve eksikliklerden uzak, varlığı zaruri (olmazsa olmaz), yokluğu düşünülemez" isimdir ve yüceler yücesine yani, Allah'u tealaya mahsustur; bu sıfatları taşımayan hiçbir varlığa "Allah" denemez.

Yüce kitabımız Kuran’ı Kerim içerisinde Rahman ismi de Allah'a mahsustur, başka hiçbir varlık için kullanılmamıştır. Rahman demek ise "en uzak geçmişe doğru bütün yaratılmışlara sonsuz ve sınırsız lütuf, ihsan, rahmet bahşeden" demektir. Rahman, rahmetiyle muamele ederken buna mazhar olan varlığın hak etmesine, layık olmasına asla bakmamaktadır. Bu büyük sıfatın tecellisi yağmur gibi her şeyin üzerine yağar, güneş gibi her şeyi ısıtır ve aydınlatır.

Rahim demek ise "çok merhametli, rahmeti bol" demektir ve bu sıfatla kullar da nitelenebilir. Allah'ın rahim ismi O'nun, daha çok kullarının gelecekte elde etmek üzere hak ettikleri, layık oldukları sınırsız rahmetini, lütuf ve merhametini ifade etmektedir. "Esirgemek" ve "bağışlamak" sonsuz, engin ve etkisi çeşitli rahmetin ancak bir parçasıdır. İnsanların uydurdukları, kendilerine göre bazı anlamlar yükledikleri mabudlara tanrı denebilir. Bununla birlikte samimi mi ve İslam dini inancı çerçevesinde olduğu taktirde tanrı kelimesi Allah (c.c) için de kullanılabilir. Halbuki Allah ismi O'ndan başka hiçbir varlık için kullanılamaz ve Arapça dilinde de kullanılmamıştır.

Bu detaylı açıklamadan sonra bu bilinç ile besmeleye anlam vermemiz hem akaid açısından hemde kulluk bilinci açısından daha anlaşılabilir olacaktır. Özetle, yukarıda ki resimde Arapça metni bulunan besmelenin anlamı "Rahman ve Rahim olan Allah'ın adı ile" demektir. Kul ise bu hikmet dolu sözün anlamına vakıf olduğu ölçüde bu büyük cümlenin manasına vakıf olmaktadır. Yüce Mevla'mız bizlere bu sırra vakıf olmayı nasip eylesin.

Yorum yapın

*
*
Yorumunuz:
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler ekle

islamalimi

  • 17 Ocak 2013 20:00

Değerli Ziyaretçimiz, Siz bu sayfaya geliş nedeninizi bilmemekteyiz. Lakin bu sayfada besmelenin anlamı ve manası yer almaktadır. Ve gerçekten itina ile hazırlanmış bir konudur.

--------------------
İslam Alimi İle Doğru Bilgiler...

findosun gençleri

  • 17 Ocak 2013 19:08

anlamı yok kıcık kaptın yha ne bu olmaz biz ne iye girioz onlar ne veriolar ama güzel bilgiler vermişler