Bütün Konuları Göster
.
Bir Ayet - Bir Söz
 Her kim de işlediği zulmünün arkasından tövbe edip durumunu düzeltirse kuşkusuz, Allah onun tövbesini kabul eder. Şüphesiz Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. (Maide-39)

Şüphesiz ben sizin, günah işlemenizden korkmuyorum. Dikkat edin! şükredilmeyen nimetler, öldürücü ve yok edicidir. Hadis-i şerif (İbn-i Asakir)
Vakıflar

Türk Diyanet Vakfı
Beşir Derneği
Can Suyu Derneği
İHH Vakfı
Kimse Yokmu Derneği
Yardım Eli Derneği

İslam Alimi'nin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Beğendim
Beğenmedim


Yatmadan Önce Okunacak Dualar

Yazar: islamalimiKategori: DuaTarih: 21-11-2012, 23:33 Gösterim: 238664
Yatmadan Önce Okunacak Dua İslam dininde duanın büyük bir önemi vardır.Yatmadan önce okunacak dualar konusunda da hadis i şeriflerden yani Peygamber Efendimizin Dualarından örnekler verelim.

Fahri kainat Peygamber Efendimiz yatmadan önce; Fatiha suresi ile birlikte bir sure okumayı ve daha sonra (Ramûz, c. 1/26-1), "La İlahe İllallah, Vahdehu La Şerike Leh, Lehü'l mülkü ve Lehü'l Hamdü ve hüve Âlâ Külli Şey'in Kadîr" ve "La havle velâ kuvvete illâ Billah" demeyi, sonrasında ise 33 kere "Süphanallah", 33 kere "Elhamdülillah" ve 34 kere ise "Allahu Ekber" demeyi ve böylece bu tesbihatı 100 e tamamlamayı ve Kâfirûn sûresini okumayı... tavsiye etmişlerdir.

Rivayete göre Efendimiz bu tavsiyeyi Hazreti Ali ve Hazreti Fatma (r.a.) bir akşam evlerine misafir olduğu sırada tavsiye etmiştir.Bizlerinde bu tavsiyeyi yerine getirmemiz çok faylı olacaktır.

Yatmadan Önce Okunacak Diğer Bir Dua

Bu konuda başka bir rivayet ise şöyledir. Hazreti Huzeyfe (r.a.) Peygamber Efendimizin (s.a.v.) yatmadan önce nasıl dua ettiklerini, uyanınca ise ne söylediklerini şöyle rivayet etmektedir: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) uyumak için yataklarına girdiklerinde şu duayı okurlardı: "Allahümme bi'smike emûtü ve ahyâ" Manası: Ya Rabbi kendimi sana teslim ederek, senin isminle uyur ve uyanırım.

Uyandıkları vakit ise de şöyle derlerdi: "Elhamdülillâhillezi ahyanâ ba'de emâtenâ ve ileyhi'n-nüşûr".Manası: Bizi uyuduktan sonra uyandıran ve kendisine döneceğimiz Allah Tealaya hamd olsun. (Şemâl-i Şerif/281)(Buhari, Daavât; Buhari, Vudû‘ 75; Müslim, Zikir 56-58; Ebu Davud, Edeb 98)


Yatmadan Önce Okunacak Başka Bir Dua
Yatmadan önce okunacak dua konusunda başka bir başka bir duada şöyledir.
Yatmadan Önce Okunacak Dualar
Arapça Okunuşu:"Allahümme eslemtü nefsi ileyke. Ve veccehtü vechî ileyke. Ve fevvadtü emri ileyke. Ve elce'tü zahri ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke. La melce'e, vela mencee minke illâ ileyke. Âmentü bi-kitabikellezî enzelte, ve binebiyyikellezî erselte."

Türkçe Manası:"Allah'ım, nefsimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim. İşimi sana havale ettim. Sırtımı sana hem korkarak, hem de ümid ederek dayadım. Zaten senden başka sığınacak, sende başka dayanacak melce' ve mence'de yoktur. Kurtarış ve himaye ancak sendendir, sana mahsustur. Allah'ım indirdiğin kitabına, gönderdiğin Peygamberine iman ettim. Bu hal ve iman ile uykuya yatıyorum".

Peygamber Efendimiz yatağa girmeden okunacak dua konusunda bir hadis i şerifinde şöyle buyurmuştur: "Yatağına girdiğin zaman şöyle de:(Dua aşağıda) Böyle söylersen hiçbir şey sana zarar veremez ve zarar verilmemeye layık olursun." (Ebû Dâvud, Tıbb, 19; Tirmizî, Deavât, 90)
Yatmadan Önce Okunacak Dualar
Arapça Okunuşu:"Eûzü bikelimâtilllâhit tammeti min ğadabihi ve ıkâbihi ve şerri ıbâdihi ve min hemezâtiş şeyâtîni ve en yahdurûni"

Türkçe Manası:"Allah'ın her biri noksansız ve tam bulunan kelimelerine Onun gadabından, ikabından, kullarının şerrinden, şeytanların hücumlarından ve benim yanıma gelmelerinden(Allah'a) sığınırım."

Sizlere vermiş olduğumuz bu çok değerli duaları yatmadan önce okuyarak hem istifade edebilir hem de bu duaları okuyarak Efendimizin sünnetine tabi olabilirsiniz.
Sözlükte Ara » A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü- V- Y- Z      

Benzer Başlıklar:

"Yatmadan Önce Okunacak Dualar" İçin Bir Yorum Yazın

Yorum yazın

Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle

kudret Kocatepe

 • 23 Ekim 2014 03:08

Allah razı olsun. Herkese hayırlı geceler.

Fatih

 • 20 Ekim 2014 03:14

Allah razı olsun okuyunca rahatlıyorum.

songul

 • 17 Ekim 2014 01:27

Çok güzel dua ve rahatlatıcı ama arkadaşlar ne olur benim için de dua okuyun yeni evliyim ve sıçrayarak uyanıyorum dua okuyorum ama yine de korkarak uyanıyorum Allah aşkına benim için de dua edin..

.

 • 6 Ekim 2014 04:50

Allah razı olsun çok huzur verici ve bilgili bir dua paylaştığınız için.

Funda

 • 27 Eylül 2014 04:51

Hergece yatmadan önce okuyorum insan huzur buluyor :) Allah Razı olsun .

Ahmed

 • 19 Eylül 2014 04:49

Selâmün aleyküm, Bütün din kardeşlerime hayırlı Cumalar.

,

Solucan

 • 27 Ağustos 2014 02:46

Allah yeni günde size huzur ve sağlık verir umarım. En büyük hayalinize ulaşırsınız umarım. Sevdiğiniz insanlarla güzel vakit geçirirsiniz umarım. Hepinize iyi uykular "Allah'ım cin ve şeytan'ın şerrinden sana sığınırım." AMİN..●°•

mehmetkcr

 • 14 Ağustos 2014 03:28

Insan okuyunca rahatlıyor Allah herkesten razI olsun, şeytanın ve kötülerin şerrinden korusun A.E.O AMİN

engin

 • 11 Ağustos 2014 05:19

Allah razı olsun, Rabbim inşallah ezberlememize yardımcı olur.

Gul

 • 12 Temmuz 2014 00:15

Bismillahi Rahmani Rahim love
Allah'ım sen her kesi koru AMİN!!!

Abdullah Demir

 • 6 Temmuz 2014 07:25

Sağ olun arkadaşlar smile winked

seher

 • 27 Haziran 2014 00:48

Allah razı olsun.

islamalimi

 • 24 Haziran 2014 16:38

Alıntı: hüseyin
Sitenizde sorun var yazılar üst üste gelmiş okunmuyor.

Değerli ziyaretçimiz, lütfen internet tarayıcınızın çerezlerini silmeyi deneyiniz. Bahsettiğiniz sorunu biz göremedik eğer bir daha karşılaştığınız taktirde lütfen bize iletin. İlginiz için teşekkür ederiz.

--------------------
İslam Alimi İle Doğru Bilgiler...

hüseyin

 • 24 Haziran 2014 01:52

Sitenizde sorun var yazılar üst üste gelmiş okunmuyor.

rasim

 • 23 Haziran 2014 03:25

Rabbim gördüklerimiz ve görmediklerimiz yardıma muhtaç olan tum kullarının yar ve yardımcısı olsun.
Önceki Sonraki
© İslam Alimi 2005-2014 | İslam Alimi İle Hakiki İslam Dini. Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Değerli ziyaretçilerimiz ticari maksatlı olmayıp, kaynak gösterdiğiniz sürece sitemizin içeriğinden dilediğiniz gibi istifade edebilirsiniz...