» » Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri ve Haklarında Bilgi
Reklam
Son Eklenen Konular

Kadın adetliyken nikahı kıyılabilir mi?

Erkek çocuğum olacak Mehmet ismine uyumlu isimler önerebilir misiniz?

Nas suresi hakkında bilgi

İslam dininde sünnet

Bir şeyin olmasını çok istiyorum ne yapmalıyım?

İslam dininde kitap

Bütün Konuları Göster
Sizce Bir Müslüman Bir Günde En Az Kaç Defa Tövbe Etmelidir?
Haftada Bir Defa
İki Üç Günde Bir Defa
Günde Bir Defa
Günde En Az Yirmi Beş Defa
Günde En Az Yetmiş Defa
Facebook'ta Bizi Takip Edin
38

Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri ve Haklarında Bilgi

Yazar: islamalimiKategori: EfendimizTarih: 21-12-2012, 20:27
38
Paylaş
Etiketler: Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri, Peygamberimizin Çocukları Haklarında Bilgi, Peygamber Efendimizin Çocuklarının Adları
Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri ve Haklarında BilgiBu konuda Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri ve Haklarında Bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çok sevgili Peygamber Efendimizin 3 güzel erkek ve 4 güzel kızı olmak üzere 7 tane çocuğu vardır. Bu çok değerli çocuklarından sadece Hazreti Fatima Peygamber Efendimizden sonra, diğer 6 tane çocuğu Peygamberimizden önce vefat etmişlerdir. Şimdi Efendimizin önce kız çocukları hakkında sonra ise erkek çocukları hakkında bilgiler verelim.

Peygamber Efendimizin Kız Evlatları

1. Zeynep (r.a): Peygamber Efendimizin 4 değerli kızının birincisidir. Peygamberimiz 30 yaşında iken dünyaya gelen Hazreti Zeynep Nübüvvetten önce, annesi Hatice'nin hemşirezadesi Ebul As bin Rebi ile evlenmiştir. Ebul As, önceleri İslam dinine iman etmemiştir. Bedir gazasında esir olduktan sonra, zevcesinin Medine'ye göndermek şartı ile serbest bırakılmıştır. Sözünü tutarak kendi kardeşi ile geri göndermiştir, fakat kafirler Hazreti Zeyneb'i yoldan geri çevirmiştir. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz Hazreti Zeyd bin Harise'yi Mekke'ye göndererek, Hazreti Zeyneb'i gece Medine'ye kaçırmıştır. Ebul As, Hudeybiye gazasından sonra İslam'a iman etmiştir. Daha sonra Hazreti Zeynep tekrar kendisine yani eşine geri dönmüştür. Hazreti Zeynep hicretin 8. senesinde, 31 yaşında vefat etmiştir.

2. Rukayye (r.a): Peygamber Efendimizin ikinci Kızıdır. Peygamberimiz 33 yaşında iken dünyaya gelmiştir. Hazreti Rukayye çok güzel olduğu bilinmektedir. Ebu Leheb'in oğlu Utbe'ye nikahlanan Hazreti Rükayye "Tebbet" suresi nazil olunca, Utbe düğünden ve nikahtan vazgeçmiştir. Daha sonra Hazreti Rükayye, Hazreti Osman ile nikahlanmıştır. Hazreti Osman ile 2 kere Habeşistan'a hicret eden Hazreti Rükayye 22 yaşında, Bedir gazasından önce hastalanmıştır ve Bedir zaferinin müjdesi Medine'ye geldiği gün vefat etmiştir.

3. Ümmü Gülsüm (r.a): Peygamber Efendimizin üçüncü Kızıdır. Ebu Leheb'in bir diğer oğlu olan 2. Oğlu Uteybe'ye nikahlandı ise de. "Tebbet " suresi nazil olunca düğünleri olmadan ayrılmışlardır. Hazreti Rukayye vefat ettikten sonra, Peygamber Efendimiz Hazreti Ümmü Gülsüm'ü de Hazreti Osman ile nikahlamıştır. Hicretin dokuzuncu yılında ise Hazreti Ümmü Gülsüm vefat etmiştir. Cenaze Namazını Peygamber Efendimiz kıldırmış ve defin olunurken kabri yanında durmuş ve mübarek gözlerinden yaşlar dökülmüştür.

4. Fatıma (r.a): Peygamber Efendimizin dördüncü ve son kızıdır. Hazreti Ali'nin zevcesi ve Hazreti Ömer'in ise kayın validesidir. Hicretten 13 yıl önce, Mekke'de doğmuştur. Hazreti Fatıma 24 yaşında Peygamberimizin vefatından altı ay sonra vefat etmiştir. Hazreti Fatima'nın Hassan, Hüseyin adında 2 Oğlu ile Ümmü Gülsüm ve Zeyneb adında 2 Kızı olmuştur. Peygamberimizin soyu Hazreti Fatima'dan gelmektedir.

Peygamber Efendimizin Erkek Evlatları

1. Kasım (r.a) :Peygamber Efendimizin 3 tane Oğlundan birincisidir. Bunun için, Hazreti Kasım'dan nispet ile Efendimize Ebul Kasım denilmiştir. Hazreti Kasım nübüvvetten önce Mekke'de dünyaya gelmiştir. Annesi, Hatice tül Kübra'dır. Hazreti Kasım 17 aylık iken vefat etmiştir.

2. Abdullah (r.a): Peygamber Efendimizin Hatice tül Kübra'dan olan son oğludur. Nübüvvetten sonra doğmuştur ve daha sütten dahi kesilmeden vefat etmiştir. Hazreti Abdullah'a Tayyib ve Tahir'de denilmiştir.

3. İbrahim (r.a): Peygamber Efendimizin Oğullarının üçüncüsüdür ve çocuklarının sonuncusudur. Heraklius'un Mısır valisi olan Mukavkis'in hediye gönderdiği ve Peygamber Efendimiz ile evlenen ve Peygamberimizin çok değer verdiği Maruye'nin oğludur. Hicretin 8. senesinde 1,5 yaşında iken vefat etmiştir.

Yorum yapın

*
*
Yorumunuz:
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler ekle

ebru

 • Dün, 20:48

çok iyi ALLAH razı olsun

AHMER

 • Dün, 15:39

Çok iyiiiiiiiiiiiiiiii. Allah sizden razı olsun wink

merve

 • 13 Nisan 2014 12:59

Allah razı olsun.

esra

 • 11 Nisan 2014 18:40

Gercekten Allah razı olsun cok sağolun.

cansu

 • 10 Nisan 2014 19:26

Alıntı: mehmet
Teşekkürler süppppppper olmuş!

MERT

 • 8 Nisan 2014 20:03

wink çok güzel bilgiler, lol ALLAH onların önünü açık etsin kim yazdıysa çok güzel olmuş.

ilayda

 • 8 Nisan 2014 19:49

Çok sağolun ALLAH razı olsun love

ibrahim

 • 7 Nisan 2014 21:53

iyi de İsa yok winked

Yönetici: Değerli ziyaretçimiz Hazreti İsa Peygamber Efendimizden çok daha önce yaşamış olan çok değerli bir peygamberdir. Bu isimde Efendimizin de bir çocuğu bulunmamaktadır.

misafir16

 • 3 Nisan 2014 17:36

Çok teşekkürler yazılıma yardımcı oldunuz wink smile çok teşekkürler yardımcı oldunuz :) lol

pınar

 • 16 Mart 2014 13:24

teşekkür ederim performans ödevimden 100 aldım :smile

misafir

 • 8 Mart 2014 17:11

kesinlikle 100 aldım

ccgf

 • 3 Mart 2014 20:14

Çok çok güzel sağ olun, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. love

yağmur

 • 27 Şubat 2014 17:42

Yüce Mevlamız Peygamber Efendimizin ve çocuklarına rahmet eylesin.

evren

 • 24 Şubat 2014 17:33

Çok teşekkürlerimi sunarım derslerimde yardımcı kitabım, bu site benim love tongue fellow winked smile

ZEYNEP

 • 19 Şubat 2014 14:40

Derslerime çok katkısı olmuş sağ olun. ALLAH ne muradınız varsa versin... smile
Önceki Sonraki