Bütün Konuları Göster
.
Bir Ayet - Bir Söz
inkar edenlere dünya hayatı süslü gösterildi. Onlar iman edenlerle alay etmektedirler. Allaha karşı gelmekten sakınanlar ise, kıyamet günü bunların üstündedir. Allah, dilediğine hesapsız rızık verir.(Bakara suresi-212)

Alemde yağcı alimler olmasaydı, zalimlerin zulme cesareti olmazdı.(Dağıstanlı Abdulfettah Efendi)
Vakıflar

Türk Diyanet Vakfı
Beşir Derneği
Can Suyu Derneği
İHH Vakfı
Kimse Yokmu Derneği
Yardım Eli Derneği

İslam Alimi'nin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Beğendim
Beğenmedim

Kuran'da Geçen Erkek İsimleriBirçok anne baba dünyaya gelen erkek çocuklarına isim verirken Kuran ı Kerimden istifade ederek vermek istemektedir. Tabi ki bu İslam inancına sahip her aile için gayet doğal ve olması gereken bir arzudur. Fakat bu noktada çocuklarınıza vereceğiniz isim konusunda iyice düşünmenizi tavsiye ederiz.

Zira ismi verilen çocuk, verilen isim ile bir ömür boyu yaşayacaktır. Bu nedenle anlamlı ve özellikle Kuran ı Kerimde geçen bir isim konulursa çok daha hayırlı olacaktır. Şimdi bu konuda Kuran'ı Kerimde Geçen Erkek İsimlerinin hemen hemen hepsini sıralamaya çalışacağız. • F Harfi İle Başlayan İsimler: Fahri, Faik, Faruk, Fatih, Fazlı, Ferman, Ferruh, Fethi, Fethullah, Fetih, Feyzullah, Feyyaz, Fikret, Furkan.

 • G Harfi İle Başlayan İsimler: Gaffar,Gafur, Galip, Gani, Garip, Gazanfer.

 • H Harfi İle Başlayan İsimler: Habip, Hakkı, Haldun, Halit, Halil, Halim, Halis, Haluk, Hamdi, Hami, Hamit, Harun, Hasbi, Haşim, Haşmet, Hayati, Hayri, Hidayet, Hikmet, Hud, Hulusi, Hüdai, Hüsnü.

 • İ Harfi İle Başlayan İsimler: İbrahim, İdris, İhsan, İlhami , İlyas, İrfan, İsa, İshak, İsmail, İsmet, İsrafil, İzzet.

 • K Harfi İle Başlayan İsimler: Kabil, Kadem ,Kadir, Kadri, Kamber, Kamil, Kani, Kasım, Kaşif, Kemal, Kerim.

 • L Harfi İle Başlayan İsimler: Latif, Lokman, Lut, Lütfi, Lütfullah.

 • M Harfi İle Başlayan İsimler: Macit, Mahir, Mahmut, Mahsun, Maksut, Malik, Mansur, Mazhar, Mazlum, Mecit, Mecnun, Medet, Mehdi, Mehmet, Melik, Memduh, Memnun, Mensur, Mesut, Metin, Mevlüt, Mikail, Miraç, Muammer, Muhammed, Muharrem, Muhiddin, Muhlis, Muhsin, Muhtar Muhterem, Muhyiddin, Murat, Murtaza, Musa, Mustafa, Muttalip, Muzaffer, Mücahit, Müfit, Mükerrem, Mükremin, Mülayim, Mümin, Münif, Münir, Mürsel, Mürşit, Müşerref.

 • N Harfi İle Başlayan İsimler: Naci, Nadi, Nadir, Nafi, Nafiz, Nail, Naim, Nami, Nazım, Nazif, Nazmi, Necat, Necati, Necdet, Necip, Necmeddin, Necmi, Nedim, Nesim, Neşet, Nevzat, Nezih, Nezir, Nihat Niyazi, Nizam, Nizami, Nuh, Numan, Nurettin, Nuri, Nusret.


 • O ve Ö Harfi İle Başlayan İsimler:Osman,Ömer.

 • R Harfi İle Başlayan İsimler: Rafeddin, Abdurrahim, Abdurrahman, Rahmi, Ramazan, Rasim, Raşit, Abdurrauf, Recai, Recep, Refik, Remzi, Resul, Reşat, Abdurraşit, Rıdvan, Rıfat, Rıfkı, Ruhi, Rükneddin.

 • S Harfi İle Başlayan İsimler: Sabahaddin, Sabri, Sacit, Sadeddin, Sadık, Sadi, Sadri, Sadun, Safvet, Said, Salim, Samed, Sami, Sedat, Sefa, Sefer, Selahaddin, Selami, Selim, Selman, Semih, Serhat, Sermet, Sertaç, Server, Servet, Seyfeddin, Seyfi, Seyfullah, Sezai, Sinan, Suavi, Süheyl, Süleyman, Süreyya, Sirac.

 • Ş Harfi İle Başlayan İsimler: Şaban, Şadan, Şadi, Şakir, Şamil, Şefik, Şefkat, Şemseddin, Şemsi, Şeref, Şerif, Şevket, Şevki, Şit, Şükrü.

 • T Harfi İle Başlayan İsimler: Taceddin, Taha, Tahir, Tahsin, Talat, Talha, Talip, Tarık, Tayyip, Tevfik.

 • U – Ü Harfi İle Başlayan İsimler: Ubeydullah, Ulvi, Üzeyir.

 • V Harfi İle Başlayan İsimler: Vahap, Vahdeddin, Vahit, Vakkas, Vasfi, Vedat, Vehbi, Veysel.

 • Y Harfi İle Başlayan İsimler: Yahya, Yakup, Yunus, Yusuf.

 • Z Harfi İle Başlayan İsimler: Zekai, Zekeriya, Zeynel, Ziya, Zübeyir, Zülfi,Zülkifl.

Dilerseniz bir diğer yazımız olan Kuran'da Geçen Kadın İsimleri konusunda başvurabilirsiniz.
Sözlükte Ara » A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü- V- Y- Z      

Benzer Başlıklar:

"Kuran'da Geçen Erkek İsimleri" İçin Bir Yorum Yazın

Yorum yazın

Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle

ugur mat

 • 19 Ekim 2014 17:44

Selamun aleykum ben çocuğumuzun ismini erkek olursa Muhammet İrfan kız olursa Sevde Suheyla koymak istiyorum sizce uygun mudur teşekkür ederim


Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Çok güzel düşünmüşsünüz. Mevla hayırlı eylesin.

bilgen

 • 18 Ekim 2014 02:50

Aleyküm ilk çocuğumun adı Arif Miraç ikinciside erkek olacak Allah'ın izniyle 1.ci oĞlumun ismine uygun bi isim Önerir misiniz iki isim koymayı düşünüyoruz şimdiden teşekkürler.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Size Akif Sirac ismini önerebiliriz.

levent

 • 18 Ekim 2014 00:46

Erkek çocuğumuz olacak kısmetse onun ismini de Yavuz Selim yada Yusuf düşünmüştük sizce de uygun mudur?

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, çok güzel isimler Mevla mübarek eylesin.

ali

 • 16 Ekim 2014 23:44

S.a nasip olursa oğlumuz olacak ismini yalın ege veya yalın efe koymak istiyoruz sizce uygun mudur?

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Evet tabi ki uygun, yüce Mevla'mız mübarek eylesin.

vedatugba

 • 15 Ekim 2014 19:48

selamun aleykum hocam oğlumuza vedat çınar ismini düşünüyoruz sizce uygun mudur.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Evet bu isimler uygun Mevla'mız mübarek eylesin. Sizin için vedat isminin anlamını da konuya ekledik.

Ali

 • 14 Ekim 2014 13:00

Selamun aleykum rabbim nasip ederse oğlum için Nuri Eren veya Nuri Yiğit ismini düşüyorum acaba hangisi daha uygun olur veya sizin tavsiyeniz nedir. Babamın ismi Nuri olduğu için dinimiz açısından uygun ikinci bir isim düşüyorum teşekkürler.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Nuri Eren ismi çok güzel olmuş diye düşünüyoruz. Mevla'mız mübarek eylesin.

Aydın

 • 12 Ekim 2014 00:03

İnşallah bir oğlum olacak rahmetli babamın ismini koymak istiyorum. Hakkı ismine uygun bir isim önerir misiniz teşekkürler.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Ali Hakkı veya Hakkı Selim isimlerini size önerebiliriz.

kadriyebembeyaz

 • 10 Ekim 2014 04:00

Selamun aleykum ecmain rabbim nasip ederse çocuğum olacak cinsiyet belli değil isim olarak Zeynep Rana veya Beren ismini düşünüyorum ama erkek isminde sizden yardım istiyorum .

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, aleyküm selam. Salim, İsmail, Emin isimlerini size önerebiliriz.

aziz

 • 9 Ekim 2014 03:16

Merhabalar çocuğumuzun cinsiyeti erkek Furkan Mert Çınar isimlerinde kararsız kaldık kuranda geçmesini de istiyoruz siz neyi önerirsiniz.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Furkan ismi güzel bir isim Mert ve Çınar isimleri de güzel fakat tabiri caizse Furkan ismi ile yarışacak durumları yoktur. Mevla'ya emanet olun.

Emre

 • 6 Ekim 2014 00:24

Selam in aleykum. Oğlumun Mikail ismini koymayı düşünüyoruz bu isim hakkında ne düşünüyorsunuz.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Güzel bir isim düşünmüşsünüz. Yüce Mevlamız hayırlı eylesin inşaallah.

şeyma

 • 5 Ekim 2014 00:39

Selamun aleyküm Allah'ın izniyle bir evladım olacak ama cinsiyetini bilmiyorum esimle birlikte kız olursa nehir erkek olursa selim ismini düşünüyoruz siz ne önerirsiniz.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam Selim ismi bizim çokça önerdiğimiz bir isim. Fakat Nehir ismi yerine başka bir isim düşünebilirsiniz. Tabi ki bu ismi koymanızda bir mahsur yok ve mana itibari ile güzel bir isim. Fakat başka bir isimde düşünüle bilir. Örneğin Feyza gibi.

Serpil

 • 2 Ekim 2014 05:36

Hayırlı geceler... Allah'ım izin verirse bir Oğlum olacak inşallah... Çok düşünüyoruz fakat isim koymakta zorlanıyoruz eşimle. Volkan düşünmüştük ama dine uygun olmadığı söyleniyor.. Esimin adi Vahdet benim Serpil... Bir öneriniz olursa sevinirim.. Teşekkürler....

Erkek çocuğu için Volkan isminde bir sakınca var mı ?

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Volkan ismini bizde tavsiye etmiyoruz. Size Selim ismini öneriyoruz.

ebru

 • 1 Ekim 2014 17:42

Selamın aleyküm. Öncellikle siteniz çok beğendim ilk çocuğum olacak erkek olursa eşim babasının ismini Ayhan koymak istiyoruz bu ismin önüne tavsiye bulunur musunuz?

Editör Cevap: Aleyküm Selam Değerli ziyaretçimiz, sitemizi beğenmenize çok sevindik. İnşaallah çok daha iyi olur. Ayhan Akif ismini size öneriyoruz. Yüce Mevla'mız doğacak çocuğunuza iman ve sağlık nasip eylesin.

ilyas

 • 1 Ekim 2014 12:53

Ali tarık ismini koymak istiyorum sizce uygun mu.. Birde ebced hesabına göre uygun mu ...teşekkürler.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, seçtiğiniz isim bizce çok güzel bir isim. Fakat ebced hesabı hakkında tam bir bilgimiz olmadığından dolayı bu konuda size yardımcı olamayacağız.

selda

 • 1 Ekim 2014 00:47

İlk çocuğum erkek olacak iki isim düşünüyoruz. Kuranı kerimde geçen bir isim olsun diyoruz Eymen ismini çok beğendik ama yanına olmaz diyorsunuz bize ne ismi önerirsiniz?

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, biz Eymen isminin yanına bir isim konulmaz manasında değil, aklımıza bu konuda bir isim gelmediği için bir önerimiz olmadığını ifade etmeye çalışmıştık. Beğendiyseniz tabi ki bu ismi evladınıza verebilirsiniz. Ama yanına uyumlu bur isim aklımıza gelmemekte. Selam ve Dua ile.
Önceki Sonraki
© İslam Alimi 2005-2014 | İslam Alimi İle Hakiki İslam Dini. Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Değerli ziyaretçilerimiz ticari maksatlı olmayıp, kaynak gösterdiğiniz sürece sitemizin içeriğinden dilediğiniz gibi istifade edebilirsiniz...