Bütün Konuları Göster
.
Bir Ayet - Bir Söz
 Her kim de işlediği zulmünün arkasından tövbe edip durumunu düzeltirse kuşkusuz, Allah onun tövbesini kabul eder. Şüphesiz Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. (Maide-39)

Şüphesiz ben sizin, günah işlemenizden korkmuyorum. Dikkat edin! şükredilmeyen nimetler, öldürücü ve yok edicidir. Hadis-i şerif (İbn-i Asakir)
Vakıflar

Türk Diyanet Vakfı
Beşir Derneği
Can Suyu Derneği
İHH Vakfı
Kimse Yokmu Derneği
Yardım Eli Derneği

İslam Alimi'nin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Beğendim
Beğenmedim

Kuran'da Geçen Erkek İsimleriBirçok anne baba dünyaya gelen erkek çocuklarına isim verirken Kuran ı Kerimden istifade ederek vermek istemektedir. Tabi ki bu İslam inancına sahip her aile için gayet doğal ve olması gereken bir arzudur. Fakat bu noktada çocuklarınıza vereceğiniz isim konusunda iyice düşünmenizi tavsiye ederiz.

Zira ismi verilen çocuk, verilen isim ile bir ömür boyu yaşayacaktır. Bu nedenle anlamlı ve özellikle Kuran ı Kerimde geçen bir isim konulursa çok daha hayırlı olacaktır. Şimdi bu konuda Kuran'ı Kerimde Geçen Erkek İsimlerinin hemen hemen hepsini sıralamaya çalışacağız. • F Harfi İle Başlayan İsimler: Fahri, Faik, Faruk, Fatih, Fazlı, Ferman, Ferruh, Fethi, Fethullah, Fetih, Feyzullah, Feyyaz, Fikret, Furkan.

 • G Harfi İle Başlayan İsimler: Gaffar,Gafur, Galip, Gani, Garip, Gazanfer.

 • H Harfi İle Başlayan İsimler: Habip, Hakkı, Haldun, Halit, Halil, Halim, Halis, Haluk, Hamdi, Hami, Hamit, Harun, Hasbi, Haşim, Haşmet, Hayati, Hayri, Hidayet, Hikmet, Hud, Hulusi, Hüdai, Hüsnü.

 • İ Harfi İle Başlayan İsimler: İbrahim, İdris, İhsan, İlhami , İlyas, İrfan, İsa, İshak, İsmail, İsmet, İsrafil, İzzet.

 • K Harfi İle Başlayan İsimler: Kabil, Kadem ,Kadir, Kadri, Kamber, Kamil, Kani, Kasım, Kaşif, Kemal, Kerim.

 • L Harfi İle Başlayan İsimler: Latif, Lokman, Lut, Lütfi, Lütfullah.

 • M Harfi İle Başlayan İsimler: Macit, Mahir, Mahmut, Mahsun, Maksut, Malik, Mansur, Mazhar, Mazlum, Mecit, Mecnun, Medet, Mehdi, Mehmet, Melik, Memduh, Memnun, Mensur, Mesut, Metin, Mevlüt, Mikail, Miraç, Muammer, Muhammed, Muharrem, Muhiddin, Muhlis, Muhsin, Muhtar Muhterem, Muhyiddin, Murat, Murtaza, Musa, Mustafa, Muttalip, Muzaffer, Mücahit, Müfit, Mükerrem, Mükremin, Mülayim, Mümin, Münif, Münir, Mürsel, Mürşit, Müşerref.

 • N Harfi İle Başlayan İsimler: Naci, Nadi, Nadir, Nafi, Nafiz, Nail, Naim, Nami, Nazım, Nazif, Nazmi, Necat, Necati, Necdet, Necip, Necmeddin, Necmi, Nedim, Nesim, Neşet, Nevzat, Nezih, Nezir, Nihat Niyazi, Nizam, Nizami, Nuh, Numan, Nurettin, Nuri, Nusret.


 • O ve Ö Harfi İle Başlayan İsimler:Osman,Ömer.

 • R Harfi İle Başlayan İsimler: Rafeddin, Abdurrahim, Abdurrahman, Rahmi, Ramazan, Rasim, Raşit, Abdurrauf, Recai, Recep, Refik, Remzi, Resul, Reşat, Abdurraşit, Rıdvan, Rıfat, Rıfkı, Ruhi, Rükneddin.

 • S Harfi İle Başlayan İsimler: Sabahaddin, Sabri, Sacit, Sadeddin, Sadık, Sadi, Sadri, Sadun, Safvet, Said, Salim, Samed, Sami, Sedat, Sefa, Sefer, Selahaddin, Selami, Selim, Selman, Semih, Serhat, Sermet, Sertaç, Server, Servet, Seyfeddin, Seyfi, Seyfullah, Sezai, Sinan, Suavi, Süheyl, Süleyman, Süreyya, Sirac.

 • Ş Harfi İle Başlayan İsimler: Şaban, Şadan, Şadi, Şakir, Şamil, Şefik, Şefkat, Şemseddin, Şemsi, Şeref, Şerif, Şevket, Şevki, Şit, Şükrü.

 • T Harfi İle Başlayan İsimler: Taceddin, Taha, Tahir, Tahsin, Talat, Talha, Talip, Tarık, Tayyip, Tevfik.

 • U – Ü Harfi İle Başlayan İsimler: Ubeydullah, Ulvi, Üzeyir.

 • V Harfi İle Başlayan İsimler: Vahap, Vahdeddin, Vahit, Vakkas, Vasfi, Vedat, Vehbi, Veysel.

 • Y Harfi İle Başlayan İsimler: Yahya, Yakup, Yunus, Yusuf.

 • Z Harfi İle Başlayan İsimler: Zekai, Zekeriya, Zeynel, Ziya, Zübeyir, Zülfi,Zülkifl.

Dilerseniz bir diğer yazımız olan Kuran'da Geçen Kadın İsimleri konusunda başvurabilirsiniz.
Sözlükte Ara » A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü- V- Y- Z      

Benzer Başlıklar:

"Kuran'da Geçen Erkek İsimleri" İçin Bir Yorum Yazın

Yorum yazın

Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle

Fatih

 • 29 Ekim 2014 23:49

Selamun aleykum Allah nasip kısmet ederse bizim de bir erkek çocuğumuz olacak ve E harfinde bir isim arıyoruz bir kaç isim alabilir miyim?

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz Aleyküm selam. Emir, Enes, Emin isimlerini önerebiliriz.

busra

 • 28 Ekim 2014 15:57

Selamun aleykum, ilk çocuğuma hamileyim erkek olursa Batur Alp kız olursa İclal düşünüyorum Batur Alpin anlamı yiğitler yiğidi demekmiş kuranda geçmeli midir illaki.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz Aleyküm selam. Önemli olan vereceğiniz ismin anlamının güzel olmasıdır ve Kuran ı Kerim de geçen bir isim olması şart değildir. İnşaallah hayırlı bir çocuk sahibi olursunuz.

zeynep unvan

 • 27 Ekim 2014 23:39

Aleyküm selam benim ikinci çocuğum olacak ilk oğlumun adı enes ikincisi de erkek olacak isminde çok kararsızım bana enes ismine yakın bir kaç isim önerir misiniz?

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz Aleyküm selam. Ekrem, Ensar veya Emir isimlerini düşünebilirsiniz.

leyla kapakli

 • 27 Ekim 2014 17:47

Selamun aleyküm benim iki Erkek çocuğum var birinin adi emir yağız diğerinin adi Eymen Çınar Kuran ı kerimde geçen anlamlarını öğrenebilir miyim. Hayırlı günler.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz Aleyküm selam. Değerli ziyaretçimiz zikretmiş olduğunuz isimlerden sadece Eymen ismi Kuran ı Kerimde geçmektedir. Bu ismin anlamı ise konu içerisinde bulabilirsiniz.

ceylan

 • 26 Ekim 2014 21:35

Selam kızım var Meryem bir oğlum olacak ismi miraç düşünüyorum.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz Aleyküm selam. Güzel düşünmüşsünüz, MMevla mübarek eylesin.

sevim ceylan

 • 26 Ekim 2014 01:36

Selamun aleykum, bizimde bebegimiz olacak ama cinsiyeti belli degil bize hem kiz hem erkek hangi isimleri önerirsiniz.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Kız olur ise Feyza erkek olur ise Selim ismini önerebiliriz.

Ali karacan

 • 25 Ekim 2014 18:26

Nisan ayında ikinci çocuğumuz olacak ilk çocuğumuz kız ve adı ayla, ikinci çocuğumuzun cinsiyetini öğrenmeyeceğiz ve ismini A harfi uyumuna bağlı kalmak istiyoruz nitekim elim kızım ve benim isimlerimiz A harfiyle Başlıyor erkek için Arda düşünüyoruz kız için herhangi bir fikrimiz yok siz hangi isimleri önerirsiniz.Teşekkürler

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, tabi ki Arda ismini verebilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz erkek için Adil kız için ise Asiye isimleridir.

Ufuk

 • 24 Ekim 2014 17:20

Selam aleykum. Erkek ismi olarak Erdoğan Şadi düşündüm Allah'ın izniyle nasıl?

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz Aleyküm selam. Çok güzel düşünmüşsünüz, yüce Mevla'mız mübarek eylesin.

Yunussss

 • 22 Ekim 2014 21:32

Selamün aleyküm. Oğlumuza Mustafa Tarık ismini koymayı düşünüyoruz. Dinimizce bir sakıncası var mı acaba? İlginiz için Allah (cc) razı olsun.


Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Bizce çok güzel düşünmüşsünüz. Dinimizce hiç bir sakıncası yoktur.

gulfem

 • 22 Ekim 2014 19:32

İyi günler benim yeğenim olacak Allah'in izniyle ve ablam Taner isimini düşünüyor, ne önerirsiniz sakıncası var mı?


Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Taner ismi anlam itibari ile güzel bir isim. Eğer çok istiyor ise tabi ki bu ismi verebilir.

Figen

 • 22 Ekim 2014 19:02

Selamın aleyküm. Oğlumun adı Halid Erdem şuan hamileyim cinsiyeti belli değil bebeğimizin bize kız ve oğlan ismi önere bilir misiniz teşekkür ederiz şimdiden.


Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Yüce Mevla'mız mübarek eylesin. Kız olur ise Feyza erkek olur ise Selim ismini önerebiliriz.

samira gevrek

 • 22 Ekim 2014 05:09

Selamun aleykum Allahın izniyle bir oğlum olacak ismini karar veremedik sizce Baran yoksa Furkan hangisi daha uygun.. Kızlarımın ismi Sultan ve Zilan bir oğlum olacak insalah isme karar veremedik ne isimi önerirsiniz.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Tabi ki Baran ismi de güzel diler iseniz bu ismide verebilirsiniz, ama biz size Furkan ismini öneriyoruz.

Harun

 • 22 Ekim 2014 03:47

Selamun aleykum, ilk çocuğum ismi Elif, Allahın izniyle 6 ay sonra 2 nci çocuğum dünyaya gelecek ama cinsiyet henüz belli değil : kız olursa ya Nisa , Yelda, Selin erkek olursa hiç bir fikrim yok ama efe ismi hoşuma gidiyor siz hangisini önerirsiniz ( şimdiden teşekkürler)

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Kız olursa Nisa Nur erkek olur ise Efe ismini düşüne bilirsiniz.

zekeriya

 • 21 Ekim 2014 10:35

Sitenizi çok beğendim. Allah in izniyle benim bir oğlum olacak ilk olduğu için güzel ve anlamlı bir isim koymak istiyorum. Sizce Eymen, Pamir, Ege hangisi olur siz ne önerirsiniz?

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle bu güzel düşünceniz için çok teşekkür ediyoruz. Vermiş olduğunuz isimlerden Eymen ismini öneriyoruz.

ugur mat

 • 19 Ekim 2014 17:44

Selamun aleykum ben çocuğumuzun ismini erkek olursa Muhammet İrfan kız olursa Sevde Suheyla koymak istiyorum sizce uygun mudur teşekkür ederim


Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Çok güzel düşünmüşsünüz. Mevla hayırlı eylesin.
Önceki Sonraki
© İslam Alimi 2005-2014 | İslam Alimi İle Hakiki İslam Dini. Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Değerli ziyaretçilerimiz ticari maksatlı olmayıp, kaynak gösterdiğiniz sürece sitemizin içeriğinden dilediğiniz gibi istifade edebilirsiniz...