Bütün Konuları Göster
.
Bir Ayet - Bir Söz
Eğer biz, bu Kuranı bir dağa indirseydik, elbette sen onu Allah korkusundan başını eğerek parça parça olmuş görürdün. işte misaller! Biz onları insanlara düşünsünler diye veriyoruz.(Haşir-21)

İlim hazinedir. Bu hazinenin anahtarı soru sormaktır. Sormaktan çekinmeyin; zira ilmin sorulmasından dört kişi birden mükafat kazanır: Soran, cevap veren, onları dinleyen, onları seven!
Hadis- Ebu Nuaym, Hilye, (Hz. Ali'den)
Vakıflar

Türk Diyanet Vakfı
Beşir Derneği
Can Suyu Derneği
İHH Vakfı
Kimse Yokmu Derneği
Yardım Eli Derneği

İslam Alimi'nin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Beğendim
Beğenmedim

Kuran'da Geçen Erkek İsimleriBirçok anne baba dünyaya gelen erkek çocuklarına isim verirken Kuran ı Kerimden istifade ederek vermek istemektedir. Tabi ki bu İslam inancına sahip her aile için gayet doğal ve olması gereken bir arzudur. Fakat bu noktada çocuklarınıza vereceğiniz isim konusunda iyice düşünmenizi tavsiye ederiz.

Zira ismi verilen çocuk, verilen isim ile bir ömür boyu yaşayacaktır. Bu nedenle anlamlı ve özellikle Kuran ı Kerimde geçen bir isim konulursa çok daha hayırlı olacaktır. Şimdi bu konuda Kuran'ı Kerimde Geçen Erkek İsimlerinin hemen hemen hepsini sıralamaya çalışacağız. • F Harfi İle Başlayan İsimler: Fahri, Faik, Faruk, Fatih, Fazlı, Ferman, Ferruh, Fethi, Fethullah, Fetih, Feyzullah, Feyyaz, Fikret, Furkan.

 • G Harfi İle Başlayan İsimler: Gaffar,Gafur, Galip, Gani, Garip, Gazanfer.

 • H Harfi İle Başlayan İsimler: Habip, Hakkı, Haldun, Halit, Halil, Halim, Halis, Haluk, Hamdi, Hami, Hamit, Harun, Hasbi, Haşim, Haşmet, Hayati, Hayri, Hidayet, Hikmet, Hud, Hulusi, Hüdai, Hüsnü.

 • İ Harfi İle Başlayan İsimler: İbrahim, İdris, İhsan, İlhami , İlyas, İrfan, İsa, İshak, İsmail, İsmet, İsrafil, İzzet.

 • K Harfi İle Başlayan İsimler: Kabil, Kadem ,Kadir, Kadri, Kamber, Kamil, Kani, Kasım, Kaşif, Kemal, Kerim.

 • L Harfi İle Başlayan İsimler: Latif, Lokman, Lut, Lütfi, Lütfullah.

 • M Harfi İle Başlayan İsimler: Macit, Mahir, Mahmut, Mahsun, Maksut, Malik, Mansur, Mazhar, Mazlum, Mecit, Mecnun, Medet, Mehdi, Mehmet, Melik, Memduh, Memnun, Mensur, Mesut, Metin, Mevlüt, Mikail, Miraç, Muammer, Muhammed, Muharrem, Muhiddin, Muhlis, Muhsin, Muhtar Muhterem, Muhyiddin, Murat, Murtaza, Musa, Mustafa, Muttalip, Muzaffer, Mücahit, Müfit, Mükerrem, Mükremin, Mülayim, Mümin, Münif, Münir, Mürsel, Mürşit, Müşerref.

 • N Harfi İle Başlayan İsimler: Naci, Nadi, Nadir, Nafi, Nafiz, Nail, Naim, Nami, Nazım, Nazif, Nazmi, Necat, Necati, Necdet, Necip, Necmeddin, Necmi, Nedim, Nesim, Neşet, Nevzat, Nezih, Nezir, Nihat Niyazi, Nizam, Nizami, Nuh, Numan, Nurettin, Nuri, Nusret.


 • O ve Ö Harfi İle Başlayan İsimler:Osman,Ömer.

 • R Harfi İle Başlayan İsimler: Rafeddin, Abdurrahim, Abdurrahman, Rahmi, Ramazan, Rasim, Raşit, Abdurrauf, Recai, Recep, Refik, Remzi, Resul, Reşat, Abdurraşit, Rıdvan, Rıfat, Rıfkı, Ruhi, Rükneddin.

 • S Harfi İle Başlayan İsimler: Sabahaddin, Sabri, Sacit, Sadeddin, Sadık, Sadi, Sadri, Sadun, Safvet, Said, Salim, Samed, Sami, Sedat, Sefa, Sefer, Selahaddin, Selami, Selim, Selman, Semih, Serhat, Sermet, Sertaç, Server, Servet, Seyfeddin, Seyfi, Seyfullah, Sezai, Sinan, Suavi, Süheyl, Süleyman, Süreyya, Sirac.

 • Ş Harfi İle Başlayan İsimler: Şaban, Şadan, Şadi, Şakir, Şamil, Şefik, Şefkat, Şemseddin, Şemsi, Şeref, Şerif, Şevket, Şevki, Şit, Şükrü.

 • T Harfi İle Başlayan İsimler: Taceddin, Taha, Tahir, Tahsin, Talat, Talha, Talip, Tarık, Tayyip, Tevfik.

 • U – Ü Harfi İle Başlayan İsimler: Ubeydullah, Ulvi, Üzeyir.

 • V Harfi İle Başlayan İsimler: Vahap, Vahdeddin, Vahit, Vakkas, Vasfi, Vedat, Vehbi, Veysel.

 • Y Harfi İle Başlayan İsimler: Yahya, Yakup, Yunus, Yusuf.

 • Z Harfi İle Başlayan İsimler: Zekai, Zekeriya, Zeynel, Ziya, Zübeyir, Zülfi,Zülkifl.

Dilerseniz bir diğer yazımız olan Kuran'da Geçen Kadın İsimleri konusunda başvurabilirsiniz.
Sözlükte Ara » A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü- V- Y- Z      

Benzer Başlıklar:

"Kuran'da Geçen Erkek İsimleri" İçin Bir Yorum Yazın

Yorum yazın

Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle

Ufuk

 • Dün, 17:20

Selam aleykum. Erkek ismi olarak Erdoğan Şadi düşündüm Allah'ın izniyle nasıl?

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz Aleyküm selam. Çok güzel düşünmüşsünüz, yüce Mevla'mız mübarek eylesin.

Yunussss

 • 22 Ekim 2014 21:32

Selamün aleyküm. Oğlumuza Mustafa Tarık ismini koymayı düşünüyoruz. Dinimizce bir sakıncası var mı acaba? İlginiz için Allah (cc) razı olsun.


Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Bizce çok güzel düşünmüşsünüz. Dinimizce hiç bir sakıncası yoktur.

gulfem

 • 22 Ekim 2014 19:32

İyi günler benim yeğenim olacak Allah'in izniyle ve ablam Taner isimini düşünüyor, ne önerirsiniz sakıncası var mı?


Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Taner ismi anlam itibari ile güzel bir isim. Eğer çok istiyor ise tabi ki bu ismi verebilir.

Figen

 • 22 Ekim 2014 19:02

Selamın aleyküm. Oğlumun adı Halid Erdem şuan hamileyim cinsiyeti belli değil bebeğimizin bize kız ve oğlan ismi önere bilir misiniz teşekkür ederiz şimdiden.


Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Yüce Mevla'mız mübarek eylesin. Kız olur ise Feyza erkek olur ise Selim ismini önerebiliriz.

samira gevrek

 • 22 Ekim 2014 05:09

Selamun aleykum Allahın izniyle bir oğlum olacak ismini karar veremedik sizce Baran yoksa Furkan hangisi daha uygun.. Kızlarımın ismi Sultan ve Zilan bir oğlum olacak insalah isme karar veremedik ne isimi önerirsiniz.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Tabi ki Baran ismi de güzel diler iseniz bu ismide verebilirsiniz, ama biz size Furkan ismini öneriyoruz.

Harun

 • 22 Ekim 2014 03:47

Selamun aleykum, ilk çocuğum ismi Elif, Allahın izniyle 6 ay sonra 2 nci çocuğum dünyaya gelecek ama cinsiyet henüz belli değil : kız olursa ya Nisa , Yelda, Selin erkek olursa hiç bir fikrim yok ama efe ismi hoşuma gidiyor siz hangisini önerirsiniz ( şimdiden teşekkürler)

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Kız olursa Nisa Nur erkek olur ise Efe ismini düşüne bilirsiniz.

zekeriya

 • 21 Ekim 2014 10:35

Sitenizi çok beğendim. Allah in izniyle benim bir oğlum olacak ilk olduğu için güzel ve anlamlı bir isim koymak istiyorum. Sizce Eymen, Pamir, Ege hangisi olur siz ne önerirsiniz?

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle bu güzel düşünceniz için çok teşekkür ediyoruz. Vermiş olduğunuz isimlerden Eymen ismini öneriyoruz.

ugur mat

 • 19 Ekim 2014 17:44

Selamun aleykum ben çocuğumuzun ismini erkek olursa Muhammet İrfan kız olursa Sevde Suheyla koymak istiyorum sizce uygun mudur teşekkür ederim


Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Çok güzel düşünmüşsünüz. Mevla hayırlı eylesin.

bilgen

 • 18 Ekim 2014 02:50

Aleyküm ilk çocuğumun adı Arif Miraç ikinciside erkek olacak Allah'ın izniyle 1.ci oĞlumun ismine uygun bi isim Önerir misiniz iki isim koymayı düşünüyoruz şimdiden teşekkürler.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Size Akif Sirac ismini önerebiliriz.

levent

 • 18 Ekim 2014 00:46

Erkek çocuğumuz olacak kısmetse onun ismini de Yavuz Selim yada Yusuf düşünmüştük sizce de uygun mudur?

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, çok güzel isimler Mevla mübarek eylesin.

ali

 • 16 Ekim 2014 23:44

S.a nasip olursa oğlumuz olacak ismini yalın ege veya yalın efe koymak istiyoruz sizce uygun mudur?

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Evet tabi ki uygun, yüce Mevla'mız mübarek eylesin.

vedatugba

 • 15 Ekim 2014 19:48

selamun aleykum hocam oğlumuza vedat çınar ismini düşünüyoruz sizce uygun mudur.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Evet bu isimler uygun Mevla'mız mübarek eylesin. Sizin için vedat isminin anlamını da konuya ekledik.

Ali

 • 14 Ekim 2014 13:00

Selamun aleykum rabbim nasip ederse oğlum için Nuri Eren veya Nuri Yiğit ismini düşüyorum acaba hangisi daha uygun olur veya sizin tavsiyeniz nedir. Babamın ismi Nuri olduğu için dinimiz açısından uygun ikinci bir isim düşüyorum teşekkürler.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm selam. Nuri Eren ismi çok güzel olmuş diye düşünüyoruz. Mevla'mız mübarek eylesin.

Aydın

 • 12 Ekim 2014 00:03

İnşallah bir oğlum olacak rahmetli babamın ismini koymak istiyorum. Hakkı ismine uygun bir isim önerir misiniz teşekkürler.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Ali Hakkı veya Hakkı Selim isimlerini size önerebiliriz.

kadriyebembeyaz

 • 10 Ekim 2014 04:00

Selamun aleykum ecmain rabbim nasip ederse çocuğum olacak cinsiyet belli değil isim olarak Zeynep Rana veya Beren ismini düşünüyorum ama erkek isminde sizden yardım istiyorum .

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, aleyküm selam. Salim, İsmail, Emin isimlerini size önerebiliriz.
Önceki Sonraki
© İslam Alimi 2005-2014 | İslam Alimi İle Hakiki İslam Dini. Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Değerli ziyaretçilerimiz ticari maksatlı olmayıp, kaynak gösterdiğiniz sürece sitemizin içeriğinden dilediğiniz gibi istifade edebilirsiniz...