Bütün Konuları Göster
.
Bir Ayet - Bir Söz
 De ki: Ben size, ‘Allah'ın hazineleri benim yanımdadır' demiyorum. Ben gaybı da bilmem. Size ‘Ben bir meleğim' de demiyorum. Ben sadece, bana gönderilen vahye uyuyorum. De ki: Görmeyenle gören bir olur mu? Siz hiç düşünmez misiniz? ( Enam-50)

Sen kendisine ihsan ettikçe, sana zararını arttıran kimse, elbette senin kardeşin olamaz. O sana ne kadar kötülük yaparsa,senin günahını yüklenip kendisine zarar verir. Sen de artık seni sevindireni cezalandırma. Onun yüklendigi ceza ona yeter.
(Hz. Ali )
Vakıflar

Türk Diyanet Vakfı
Beşir Derneği
Can Suyu Derneği
İHH Vakfı
Kimse Yokmu Derneği
Yardım Eli Derneği

İslam Alimi'nin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Beğendim
Beğenmedim

Kuran'da Geçen Erkek İsimleriBirçok anne baba dünyaya gelen erkek çocuklarına isim verirken Kuran ı Kerimden istifade ederek vermek istemektedir. Tabi ki bu İslam inancına sahip her aile için gayet doğal ve olması gereken bir arzudur. Fakat bu noktada çocuklarınıza vereceğiniz isim konusunda iyice düşünmenizi tavsiye ederiz.

Zira ismi verilen çocuk, verilen isim ile bir ömür boyu yaşayacaktır. Bu nedenle anlamlı ve özellikle Kuran ı Kerimde geçen bir isim konulursa çok daha hayırlı olacaktır. Şimdi bu konuda Kuran'ı Kerimde Geçen Erkek İsimlerinin hemen hemen hepsini sıralamaya çalışacağız. • F Harfi İle Başlayan İsimler: Fahri, Faik, Faruk, Fatih, Fazlı, Ferit, Ferman, Ferruh, Fethi, Fethullah, Fetih, Feyzullah, Feyyaz, Fikret, Furkan.

 • G Harfi İle Başlayan İsimler: Gaffar,Gafur, Galip, Gani, Garip, Gazanfer.

 • H Harfi İle Başlayan İsimler: Habip, Hakkı, Haldun, Halit, Halil, Halim, Halis, Haluk, Hamdi, Hami, Hamit, Harun, Hasbi, Haşim, Haşmet, Hayati, Hayri, Hidayet, Hikmet, Hud, Hulusi, Hüdai, Hüsnü.

 • İ Harfi İle Başlayan İsimler: İbrahim, İdris, İhsan, İlhami , İlyas, İrfan, İsa, İshak, İsmail, İsmet, İsrafil, İzzet.

 • K Harfi İle Başlayan İsimler: Kabil, Kadem ,Kadir, Kadri, Kamber, Kamil, Kani, Kasım, Kaşif, Kemal, Kerim.

 • L Harfi İle Başlayan İsimler: Latif, Lokman, Lut, Lütfi, Lütfullah.

 • M Harfi İle Başlayan İsimler: Macit, Mahir, Mahmut, Mahsun, Maksut, Malik, Mansur, Mazhar, Mazlum, Mecit, Mecnun, Medet, Mehdi, Mehmet, Melik, Memduh, Memnun, Mensur, Mesut, Metin, Mevlüt, Mikail, Miraç, Muammer, Muhammed, Muharrem, Muhiddin, Muhlis, Muhsin, Muhtar Muhterem, Muhyiddin, Murat, Murtaza, Musa, Mustafa, Muttalip, Muzaffer, Mücahit, Müfit, Mükerrem, Mükremin, Mülayim, Mümin, Münif, Münir, Mürsel, Mürşit, Müşerref.

 • N Harfi İle Başlayan İsimler: Naci, Nadi, Nadir, Nafi, Nafiz, Nail, Naim, Nami, Nazım, Nazif, Nazmi, Necat, Necati, Necdet, Necip, Necmeddin, Necmi, Nedim, Nesim, Neşet, Nevzat, Nezih, Nezir, Nihat Niyazi, Nizam, Nizami, Nuh, Numan, Nurettin, Nuri, Nusret.


 • O ve Ö Harfi İle Başlayan İsimler:Osman,Ömer.

 • R Harfi İle Başlayan İsimler: Rafeddin, Abdurrahim, Abdurrahman, Rahmi, Ramazan, Rasim, Raşit, Abdurrauf, Recai, Recep, Refik, Remzi, Resul, Reşat, Abdurraşit, Rıdvan, Rıfat, Rıfkı, Ruhi, Rükneddin.

 • S Harfi İle Başlayan İsimler: Sabahaddin, Sabri, Sacit, Sadeddin, Sadık, Sadi, Sadri, Sadun, Safvet, Said, Salim, Samed, Sami, Sedat, Sefa, Sefer, Selahaddin, Selami, Selim, Selman, Semih, Serhat, Sermet, Sertaç, Server, Servet, Seyfeddin, Seyfi, Seyfullah, Sezai, Sinan, Suavi, Süheyl, Süleyman, Sümer, Süreyya, Sirac.

 • Ş Harfi İle Başlayan İsimler: Şaban, Şadan, Şadi, Şakir, Şamil, Şefik, Şefkat, Şemseddin, Şemsi, Şeref, Şerif, Şevket, Şevki, Şit, Şükrü.

 • T Harfi İle Başlayan İsimler: Taceddin, Taha, Tahir, Tahsin, Talat, Talha, Talip, Tarık, Tayyip, Tevfik.

 • U – Ü Harfi İle Başlayan İsimler: Ubeydullah, Ulvi, Üzeyir.

 • V Harfi İle Başlayan İsimler: Vahap, Vahdeddin, Vahit, Vakkas, Vasfi, Vedat, Vehbi, Veysel.

 • Y Harfi İle Başlayan İsimler: Yahya, Yakup, Yunus, Yusuf.

 • Z Harfi İle Başlayan İsimler: Zekai, Zekeriya, Zeynel, Ziya, Zübeyir, Zülfi,Zülkifl.

Dilerseniz bir diğer yazımız olan Kuran'da Geçen Kadın İsimleri konusunda başvurabilirsiniz.
Sözlükte Ara » A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü- V- Y- Z      

Benzer Başlıklar:

"Kuran'da Geçen Erkek İsimleri" İçin Bir Yorum Yazın

Yorum yazın

Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle

şaban çetin

 • Dün, 21:22

Selamun aleyküm. Benim ilk çocuğum olacak. Bir erkek çocuk ismi önerir misiniz?

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, size Nail ismini öneriyoruz. Selam ve dua ile...

cengiz

 • 26 Ağustos 2014 22:48

Merhaba ikiz erkek çocuklarımın isimleri Ahmet Taha -- İbrahim Bora şimdi 3. Geliyor oda erkek bana kuranda geçen çift isim önerir misiniz?

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, vermiş olduğunuz iki çocuğunuzun ismine uyumlu bir isim aklımıza gelmedi. Yüce Mevla'mız üçüncü oğlunuzu mübarek eylesin. Bu seçimi size bırakıyoruz.

çilem

 • 25 Ağustos 2014 01:37

Yeğenim oldu erkek ismini ne koyacağımızı bilmiyorum bir tane hikmet buna uygun ne olabilir.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Hikmet ismini de düşünerek size Ahmet ismini öneriyoruz. Şüphe yok ki Ahmet ismi çok değerli bir isimdir. Yüce Mevla'mız yeğeninize hayırlar nasip eylesin.

adem

 • 24 Ağustos 2014 02:21

Merhabalar ben adem ilk olacak çocuğumuzun isminde kararsız kaldık ne isim önerirsiniz. Şimdiden teşekkürler

Editör Cevap: Merhaba değerli ziyaretçimiz, size tavsiyemiz Habil veya Ubeydullah isimleridir. Tabi ki son tercih size aittir. Yüce Mevla'mız çocuğunuzu hayırlı bir evlad eylesin. Amin

Kübra demirkol

 • 22 Ağustos 2014 21:23

Merhaba kızımın adı Elif hamileyim Allah nasip ederse bir oğlumuz olacak isim önerisi olarak ne önerirsiniz eşimin adı ise Akın şimdiden teşekkürler.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bizim size tavsiyemiz Ali ismidir. Yüce Mevla'mız olacak olan oğlunuzu kendinne sadık ilim ehli eylesin.

nursel..

 • 20 Ağustos 2014 14:09

Merhaba iki kızım var isimleri Nisa ve Hilal birde oğlumuz olacak bunlara uygun Kuran'da geçen hangi erkek isim koyabilirim...

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bizim size tavsiyemiz Halil ismidir. Yüce Mevla'mız çoçuğunuzu salihlerden eylesin.

kubra

 • 19 Ağustos 2014 20:37

Benim dün dünyaya tatlımı tatlı oğlum geldi ve ben çok karamsarım anlamı güzel bir isim koymamda yardımcı olur musunuz lütfen ilk oğlum.

Editör cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu konu içeresinde birçok güzel isim yer almakta istediğinizi seçebilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz Necmettin ismidir. Yüce Mevla'mız Mevlasına ve ailesine hayırlı bir evlat eylesin. Amin

emre

 • 15 Ağustos 2014 02:09

Allah'ın izniyle bir erkek oğlum olacak ilk bebeğimiz olacağı için isim koymakta çok kararsız kaldık bana bir yardımcı olur musunuz? Kuran'da geçen iki isimli koymak istiyoruz editörün dikkatine yorumlarınızı bekliyorum.

Editör: Değerli ziyaretçimiz size İbrahim Emin ismini öneriyoruz. Yüce Mevla'mız oğlunuzu sağlıklı ve ailesine hayırlı eylesin.

Halide

 • 10 Ağustos 2014 04:21

Selam , Allah'ın izniyle yakında oğlum olacak . İsmini Mahir koymayı düşünüyoruz . Manası Becerikli, hunerli , elinden her is gelen . Ama çok merak ediyorum Kuran ı Kerimde hangi ayette geçiyor ve anlamı ne ?! şimdiden teşekkürler )
Alıntı: habibe
güzelmiş isimlerin anlamı benim ismimin anlamı neki? tongue

Habibe - Sevgili demek ! cok guzel isim , ve cok guzel anlami var

Editör: Mahir ismi hakkında bilgi için tıklayınız.

ayse uymaz

 • 6 Ağustos 2014 22:40

Kızımın adı Tuana ikinci bebeğim erkek ismini ne koyabilirim acaba.

islamalimi

 • 5 Ağustos 2014 01:16

Alıntı: fatih
İlk oğlumun ismi eren ikincide Allah izin verirse erkek olacak isim bulamadım erene uygun hangi isim olablir önerirseniz sevinirim.
Öncelikle yüce Mevla'mız oğlunuzu imanlı hayırlı bir evlat eylesin. Bizim acizane tavsiyemiz Emre, Emir,Ekrem isimleridir. Lakin bu konuda yer alan güzel isimlerden birini de seçebilirsiniz.

--------------------
İslam Alimi İle Doğru Bilgiler...

fatih

 • 4 Ağustos 2014 14:24

İlk oğlumun ismi eren ikincide Allah izin verirse erkek olacak isim bulamadım erene uygun hangi isim olablir önerirseniz sevinirim.

Kerim kartal

 • 17 Temmuz 2014 07:04

Bir oğlumuz oldu adını Duha koyduk hem değişik bir isim olsun diye hemde anlamı güzel karanlıklardan aydınlığa çıkıldığı an demek esas güzel anlamıda Peygamber Efendimizin sonraki hayatının önceki hayatından daha iyi geçtiğini ifade ediyor şimdi bi oğlumuz daha olucak çok yakın ne ama bu isme yakın bir isim bulamadık teşekkürler.
Yönetici: Değerli ziyaretçimiz, bu konuda size Taha isminini öneriyoruz. Bu isim hem Peygamberimizin isimlerinden biridir hemde Duha ismi ile lafız olarakata güzel bir bağlantısı vardır. Yüce Mevla'mız evladınızı hayırlı bir evlat eylesin. Amin

murattopal

 • 15 Temmuz 2014 18:36

Alıntı: yakup
Bir oğlum oldu adını ömer koydum şimdi ise bir oğlum daha olacak ne koyacağımızı şaşırdık lütfen bir yardım.

Erdem Kaan koya bilirsin Allah hayırlısını versin.

yakup

 • 9 Temmuz 2014 04:05

Bir oğlum oldu adını ömer koydum şimdi ise bir oğlum daha olacak ne koyacağımızı şaşırdık lütfen bir yardım.
Önceki Sonraki
© İslam Alimi 2005-2014 | İslam Alimi İle Hakiki İslam Dini. Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Değerli ziyaretçilerimiz ticari maksatlı olmayıp, kaynak gösterdiğiniz sürece sitemizin içeriğinden dilediğiniz gibi istifade edebilirsiniz...