Bütün Konuları Göster
.
Bir Ayet - Bir Söz
Eğer biz, bu Kuranı bir dağa indirseydik, elbette sen onu Allah korkusundan başını eğerek parça parça olmuş görürdün. işte misaller! Biz onları insanlara düşünsünler diye veriyoruz.(Haşir-21)

İlim hazinedir. Bu hazinenin anahtarı soru sormaktır. Sormaktan çekinmeyin; zira ilmin sorulmasından dört kişi birden mükafat kazanır: Soran, cevap veren, onları dinleyen, onları seven!
Hadis- Ebu Nuaym, Hilye, (Hz. Ali'den)
Vakıflar

Türk Diyanet Vakfı
Beşir Derneği
Can Suyu Derneği
İHH Vakfı
Kimse Yokmu Derneği
Yardım Eli Derneği

İslam Alimi'nin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Beğendim
Beğenmedim


Zebur Hakkında Bilgi

Yazar: islamalimiKategori: Kutsal KitaplarTarih: 4-11-2012, 17:24 Gösterim: 43375
Zebur Hakkında BilgiDört büyük kitaptan biri olan Zebur hakkında bilgi verir misiniz? Zebur Hangi dine aittir ve Zebur hangi peygambere indirilmiştir?

İnsanlığa indirilmiş olan ve dört büyük kitaptan biri olan Zebur kelimesi anlam itibari ile “parça, yazılı şey ve kitap” gibi anlamlara gelmektedir. Yüce Mevla'mız tarafından Hazreti Davud (a.s) gönderilmiştir. Yüce Allah'u Teala ayeti kerimede şöyle buyurmuştur:

“Rabbin göklerde ve yerde olanları en iyi bilendir. And olsun ki; biz Peygamberlerin kimini kiminden üstün kıldık. Davud’a da Zebur verdik.”(İsra Suresi, 17/55)

Bu ayeti kerimeden de anlaşıldığı üzere Zebur kitabının Hazreti Davud (a.s.) indirildiği açık bir şekilde biz insanlığa bildirilmektedir. Bu hakikati destekleyici olarak da Hazreti Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde, Zebur adlı kutsal kitabın ehli kitaba indirildiğini ve onlar tarafından okunduğunu haber vermiştir. (Buhari, Teyemmüm, 6)

Yüce Mevla'mız tarafından Hazreti Davud aracılığı ile İsrail oğullarına doğru yolu göstermek için nazil olan Zebur kitabının gerçek aslı İbranice lisanında yer almaktadır. Eski kaynaklar da belirtildiği üzere Zebur’da yer alan kutsal metin manzum şeklindedir. Zebur’un içeriğinde genellikle Hazreti Davud’un yüce Allah’u tealaya yakarışları bulunmaktadır. Yahudi kavminin, "Tevrat kitabından sonra kitap gelmeyecektir" yolundaki düşüncelerinin Zebur’un Hazreti Davud’a gelmesiyle yanlış olduğu anlaşılmıştır.(Elmalılı, Hak Dini Kur’an Dili, İstanbul 1938, IV, 3081). Buradan da anladığımız üzere Zebur kitabı dört kutsal kitaptan biri olan Tevrat'tan sonra indirilmiştir.

Zebur Hakkında ve Zebura İman

Şüphe yok ki kutsal kitaplardan biri olan Zebur Yüce Allah (c.c) tarafından yeryüzüne ve insanlığa indirilmiş kutsal bir kitaptır. Bu açıdan, Allah’tan (c.c) Hazreti Davud’a indirildiği şekliyle Zebur'a inanmak, İslam dinine imanın gereklerinden biridir. Günümüzde Zebur’un bahsettiğimiz orijinal metni mevcut bulunmaktadır. Bu günde yer alan Kitabı Mukaddes içerisinde, Ahdi Atik bölümünde Mezmurlar adı altında yer alan kitap, ne yazık ki insanlar tarafından birçok müdahaleye uğrayarak bozulmuştur. Kutsal Kitap Zebur Hıristiyanlık inancının yayılması sonrasın da Latince diline çevrilmiştir. Günümüz de Yahudiler ve Hıristiyanlar yapmakta oldukları ayinlerde Zebur’u okumaktadırlar. Bilhassa Hıristiyanlar ayinlerinde Zebur’dan seçilmiş bölümler okumayı ihmal etmemektedirler.

Zebur hangi dine mensuptur konusunda tam bir bilgi olmamakla birlikte hem Hıristiyanlar, hem de Yahudiler arsında önem görmüştür. Günümüzde ise Zebur’da yer alan mevcut bilgiler hakkında bir Müslümanın olması gereken tutumunu şöyle ifade edebiliriz. Eğer duyduğumuz veya Zebur da yer alan bilgiler, Kuran ve sahih hadislerdeki bilgilere uyuyor ise kabul edilmeli, aksi halde uymuyor ise reddedilmelidir. Ayeti kerimelerde ve hadislerde bu bilgilerin hiç bahsi geçmiyor ise ve İslam dinini temel prensiplerine ters düşmüyor ise Hazreti Peygamber (s.a.v.) şu hadisinde ki tavsiyesi doğrultusunda hareket edilmelidir:
“Ehl-i Kitabı tasdik de etmeyin, tekzip de (yalanlamayın). "Biz Allah’a ve bize indirilenlere iman ettik" deyin.” (Buhârî, Tefsîr, 13)
Sözlükte Ara » A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü- V- Y- Z      

Benzer Başlıklar:

"Zebur Hakkında Bilgi" İçin Bir Yorum Yazın

Yorum yazın

Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle

merve duman23

 • 9 Ekim 2014 17:09

Bence çok güzel. Yazanın ellerine sağlık smile love love smile

memduh

 • 24 Temmuz 2014 19:20

'Tek tanrı düşüncesinin' insanlık medeniyetinin gelişmesiyle 'çakışan' bir 'ihtiyaca cevap verme' biçimi olduğu 'fikri'nin bilinen tanrı anlayışı ile neden çeliştiğini açıklayan bir 'imani derinlik' var mıdır? Veya bu imani derinlik, bu düşüncenin ağırlık verdiği Şeytan'ı davet eder nitelikli yaşama biçimini örtme anlamında bir Tanrı görevlendirilmesi olarak, Yahudi fikri'nin insanlığa açtığı şeytani bir yaşam pusulası olarak, diğer tek tanrılı dinlerin yaşama şirk koşan benzer uslubu ile neden paylaşıldığını sormaya gerek yok mudur? İslamlık kısaca, bu 'üç dinin' dünyasallığı yönetme iddiasıyla öne çıkan bir versiyonu dışında, 'çok tanrılı din ahlakının pratik ihtiyaca dönük sadeliğini örtme ustalığıyla öne çıkan biçimi midir? Bana, ahlakı, yaşadığı duyya yansısından üreten bir temizliğin, 'iman adına' kirliliğini tercih etmemek mi sayılan dinsizlik sorusundaki tercih edilen 'günah' bu düşüncenin hangi bölümüyle inandırıcıdır 'iman'dan önce gelmesi gereken!

zafer

 • 24 Temmuz 2014 05:38

Allah razı olsun verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

merwan

 • 9 Haziran 2014 22:53

Teşekkürler bu güzel aydınlatıcı yorumlarınız için.

hfghhfhf

 • 15 May 2014 15:59

Kutsal kitaplardan Zebur hakkında iyi bilgiler buldum bu sitede.

nazli47

 • 8 Nisan 2014 22:02

ALLAH ,HZ.MUHAMMED.

COK BEYNDIM

islamalimi

 • 21 Aralık 2013 15:07

İlginiz için teşekkürler. Zebur Hakkında Bilgi başlıklı yazı tekrar gözden geçirilmiş ve elden geldiğince imla hataları düzeltilmiştir. Saygılarla...
Alıntı: İsim
Her şey harika ama yazım hataları var.Yine de elinize sağlık :)))

--------------------
İslam Alimi İle Doğru Bilgiler...

İsim

 • 21 Aralık 2013 14:08

Her şey harika ama yazım hataları var.Yine de elinize sağlık :)))

Kedi28

 • 19 Aralık 2013 16:22

Alıntı: Kedi27
Harika çok güzel yapmışsınız elinize sağlık.
A
R
İ
K
A.
Ödev için yapıyorum :):):)

Kedi27

 • 18 Aralık 2013 18:06

Harika çok güzel yapmışsınız elinize sağlık.
A
R
İ
K
A.

Halil İbrahim Kalkanlı

 • 17 Aralık 2013 19:31

Bence çok güzel bir şey Araştırmama çok yaradı, yani herkese Öneriyorum 5 dakika ayıra bilip okuyabilir misiniz?

Nur Senem Cirik

 • 10 Aralık 2013 19:30

bence dinimizin geçmişini öğreniyoruz bu çok güzel bir şey.
© İslam Alimi 2005-2014 | İslam Alimi İle Hakiki İslam Dini. Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Değerli ziyaretçilerimiz ticari maksatlı olmayıp, kaynak gösterdiğiniz sürece sitemizin içeriğinden dilediğiniz gibi istifade edebilirsiniz...