Bütün Konuları Göster
.
Bir Ayet - Bir Söz
insana nimet verdiğimizde yüz çevirir ve yan çizer. Başına bir kötülük gelince de yalvarmaya koyulur. (Fussilet-51)

Geçimini sağlamakla yükümlü olduğu insanları ihmal etmek, kişiye günah olarak yeter.
(Hadis - Ebu Davud ).
Vakıflar

Türk Diyanet Vakfı
Beşir Derneği
Can Suyu Derneği
İHH Vakfı
Kimse Yokmu Derneği
Yardım Eli Derneği

İslam Alimi'nin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Beğendim
Beğenmedim


Maliki Mezhebi Hakkında Bilgi

Yazar: islamalimiKategori: MezheplerTarih: 3-10-2012, 20:09 Gösterim: 26359
Maliki Mezhebi Hakkında BilgiEhli sünnet mezheplerden biri olan Maliki mezhebi hakkında fazla bir bilgiye sahip değiliz. Bu konuda Maliki mezhebi hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap: İmam Malik’e nisbetle anılan Maliki mezhebi Medine merkezli ve Hicaz fıkhının sistematik bir hale getirilmesiyle ortaya çıkmış olan bir fıkıh mezhebinin ismidir. Maliki mezhebinin kurucusu İmam Malik 93/711 yılında Medine’de doğmuş 179/795 yılında aynı şehirde vefat etmiştir. Medine’de zamanının değerli alimlerinden ders alan İmam Malik belli bir zaman sonra Peygamber mescidinde dersler okutmaya başlamıştır.

Yaşamı boyunca Medine’de kalan İmam Malik’in fıkhının yapısında bu Medine'nin çok önemli bir yeri vardır. Diğer mezheplerden ayrı olarak Medine halkının amelini hüküm çıkarmada bir delil olarak kullanır. Maliki mezhebinin oluşmasında İmam Malik’in Mescid-i nebi’de yaptığı derslerin büyük rolü bulunmaktadır. Derslerinde Ebu Hanife’nin ders halkasının tersine, talebeleriyle meseleleri tartışma ve fikir alışverişinde bulunma yerine sadece bilgi verme anlatma metodunu uygulamıştır. Bu sebeple devrinde mezhep tam sistematik hale gelememiş, bunu öğrencileri yapmıştır.
Maliki Mezhebi Hakkında Bilgi
Maliki mezhebi hadislerin yanında, maslahatı, istihsanı ve istıshabı da fıkhi konuları çözerken dikkate almıştır. Sahnun’un el-Müdevvene isimli eseri Maliki fıkhındaki en önemli eserdir. Zira Muvatta’yı bizzat İmam Malik kaleme almış olmasına rağmen bu kitap fıkıh sistematiğine göre kaleme alınmamıştır. Bu sebeple bütün fıkhi konuları içermemektedir. Ancak el-Müdevvene İmam Malik’in ve mezhebin değerli müçtehit alimlerinin fıkhî görüşlerini sistematik bir tarzda işlemektedir.

Maliki mezhebi daha çok İmam Malik’in talebeleri vasıtasıyla Mısır, Kuzey Afrika ve Endülüs’te yayılmıştır. Bugün de Afrika’nın kuzeyi ve batısındaki Libya, Trablus, Tunus, Cezayir, Fas, Merakeş, Sudan ve Afrika sahillerinin çoğunluğu Maliki olup, Irak, Suriye, Hicaz ve yukarı Mısır’da da bağlıları bulunmaktadır.
Sözlükte Ara » A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü- V- Y- Z      

Benzer Başlıklar:

"Maliki Mezhebi Hakkında Bilgi" İçin Bir Yorum Yazın

Yorum yazın

Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle

mısafır

  • 22 Mart 2014 18:06

Allah ne muradınız varsa versin. Çok teşekkürler wink

sevim

  • 6 Mart 2014 14:33

çok güzel bir site size teşekkürler.

  • 25 Şubat 2014 16:04

Zayn Malik :-) Çok güzel bilgiler site sahiplerine teşekkürler.

Yakup

  • 24 Şubat 2014 21:39

Eyvallah Sağ olun sizin sayenizde ödevimin birazını yaptım lol

Salla İsmimi Panpaa

  • 6 Ocak 2014 14:55

Güzel yani ne diyemm. Oku oku bitiremedim qüzelmiş :D

Burcunaz

  • 5 Aralık 2013 17:51

sayenizde ödevimi yaptım çok iyi ve güzeldi teşekkür ederim.

betül

  • 21 Kasım 2013 21:57

Sağolun sayenizde ödevime yarımcı oldunuz.

Ayşe

  • 18 May 2013 18:38

sağolun din hocası ödev verdi sayenizde onu yaptım:D :d

Bengü

  • 10 Ocak 2013 19:09

saolun ödevimde yadımcı oldunuz love bully [hide][/hide]
© İslam Alimi 2005-2014 | İslam Alimi İle Hakiki İslam Dini. Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Değerli ziyaretçilerimiz ticari maksatlı olmayıp, kaynak gösterdiğiniz sürece sitemizin içeriğinden dilediğiniz gibi istifade edebilirsiniz...