» » Gece Sakız Çiğnemek Günah mı?
Reklam
Son Eklenen Konular

Yatsının kazası nasıl kılınır üç rekat vitirde kılınmalı mıdır?

Kadın adetliyken nikahı kıyılabilir mi?

Erkek çocuğum olacak Mehmet ismine uyumlu isimler önerebilir misiniz?

Nas suresi hakkında bilgi

İslam dininde sünnet

Bir şeyin olmasını çok istiyorum ne yapmalıyım?

Bütün Konuları Göster
Sizce Bir Müslüman Bir Günde En Az Kaç Defa Tövbe Etmelidir?
Haftada Bir Defa
İki Üç Günde Bir Defa
Günde Bir Defa
Günde En Az Yirmi Beş Defa
Günde En Az Yetmiş Defa
Facebook'ta Bizi Takip Edin
4

Gece Sakız Çiğnemek Günah mı?

Yazar: islamalimiKategori: MuhtelifTarih: 29-11-2012, 06:57
4
Paylaş
Etiketler: Sakız Çiğnemek Günah mı, İslamda Sakız Çiğnemek
Gece Sakız Çiğnemek Günah mı?Halk arasında çok duyulan konu ol gece sakız çiğnemek günah mıdır? konusu hakkında bilgi verir misiniz. Bu konunun İslam Dinindeki yeri nedir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Sakız içerisinde yer alan maddeler içerisinde İslam dininde haram olan gıdalar içermedikçe tabi olarak helaldır ve çiğnenmesinde hiç bir mahsur yoktur. Geleneksel olan ve daha çok eski büyüklerden duyulan geceleri veya akşamları sakız çiğnenmez sözünün İslam dininde bir dayanağı yoktur. Bu sözün kaynağı ve nedeni ise sakızın, ağzı sık sık açılarak hatta şişirmek suretiyle patlatılmasından dolayı, İslam alimleri sakız çiğnemeyi İslam dininin edebine ters düştüğü görüşünde olmalarıdır. Bu konuyu bilen fakat alim olmayan büyüklerimiz alimlerin bu sözlerine dayanarak gece sakız çiğnemek günahtır demişlerdir ki bu yanlıştır.

Tabi şu da bir gerçek ki bir erkeğin toplum içinde böylesi laubali tavırlarla sakız çiğnemesini kimse hoş görmemektedir ve zaten toplumun genel görüşüne göre sakız çiğnemek bir erkeğe yakışmamaktadır. Bayanlarda ise edebe en aykırı yönü sakız çiğnerken erkeklerin dikkatlerini üzerlerine çekmeleridir. Bu gibi dinde hoş görülmeyen nedenlerle sakız çiğnemek İslam edebinde pek hoş görülmemektedir.

Lakin şunu da belirtmeliyiz ki sakızı usulünce çiğnemekte hiç bir mahsur yoktur ve sakız çiğnemede sabah, akşam, gece diye bir ayrımda yoktur. Sakız çiğnemenin edebini, usulünü ise kısaca açıklamak gerekir ise sakızı şişirip patlatmadan, çiğnerken ağzı fazla açıp kapatmamak ve özellikle sakız çiğneyen erkek veya kadın insanların dikkatini çekmeden çiğnenmesidir.

Yorum yapın

*
*
Yorumunuz:
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler ekle

taha kaan arslantaş

  • 4 Nisan 2014 19:46

çok güzel olmuş amiiiiiiiiiiiiiiin

osman koyuncu

  • 27 Aralık 2013 14:51

Ben zaten hiç mi hiç inanmıyordum bu bilgiye gerçekten çok mu çok saçma zaten.

islamalimi

  • 14 Ocak 2013 21:30

Saygı değer ziyaretçimiz bu konuyu detaylı ve geniş bir şekilde anlattık. Lakin istediğiniz işin ilmi değil ve sadece fetvası ise bilmelisiniz ki Sakız çiğnemek İslam dininde günah değildir, fakat konunun içindede zikrettiğimiz üzere İslam edebine göre de çiğnenmemesi daha uygun olur.

--------------------
İslam Alimi İle Doğru Bilgiler...

mustafa sofu

  • 14 Ocak 2013 20:35

gece sakız çğnemek günahmı deyilmi bunun cevabını net tek kelimede yazacak kimse yokmu ya evet yada hayır bilen varsa dayanağınıda yassın:ezbere yazmayın