Bütün Konuları Göster
.
Bir Ayet - Bir Söz
Eğer biz, bu Kuranı bir dağa indirseydik, elbette sen onu Allah korkusundan başını eğerek parça parça olmuş görürdün. işte misaller! Biz onları insanlara düşünsünler diye veriyoruz.(Haşir-21)

İlim hazinedir. Bu hazinenin anahtarı soru sormaktır. Sormaktan çekinmeyin; zira ilmin sorulmasından dört kişi birden mükafat kazanır: Soran, cevap veren, onları dinleyen, onları seven!
Hadis- Ebu Nuaym, Hilye, (Hz. Ali'den)
Vakıflar

Türk Diyanet Vakfı
Beşir Derneği
Can Suyu Derneği
İHH Vakfı
Kimse Yokmu Derneği
Yardım Eli Derneği

İslam Alimi'nin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Beğendim
Beğenmedim


Rüya Görünce Ne Yapmalı?

Yazar: islamalimiKategori: RüyaTarih: 11-11-2012, 00:20 Gösterim: 12275
Rüya Görünce Ne Yapmalı?Birçok gece rüyalar görmekteyiz.Peki,İslam dinine göre bir kimse rüya görünce ne yapmalı?Bu konuda kısaca bilgi verelim.

Cevap:Unutmamalıyız ki rüya İslam dininde önem arz etmektedir.Nitekim Efendimiz artık vahiy son bulmuştur lakin mümin kulların göreceği sahih rüyalar devam edecektir.Şüphe yok ki görmüş olduğumuz rüyalar uykunun bir parçasıdır. Birçok insan uykularında rüya görmektedirler. Şüphesiz her konuda olduğu gibi bu konuda da Peygamber Efendimiz bakalım biz ümmetine ne tavsiye buyurmuş:

"İçinizden herhangi biriniz sevdiği bir rüya gördüğü zaman sevdiğinden başkasına anlatmasın! Sevmediği bir rüya gördüğünde ise, sol tarafına üç defa tükürsün; kovulmuş şeytandan ve onun şerrinden Allah'a sığınsın! O rüyayı kimseye açıklamasın. Çünkü o durumda, söz konusu rüya kendisine zarar veremez." (Günlük Hayat, c.2/245)

Bu mübarek hadisi şeriften yola çıkarak rüya görüldüğünde ne yapılması gerektiği konusunu şöyle maddeler halinde sıralayalım .

1.Rüyalarımızı sadece sevdiğimiz insanlara anlatmalıyız.Burada ki hikmet sevdiğimiz insanlar bizim için hayır düşüneceklerdir ve rüyamızı kötüye yormayacaklardır. Tabi ki burada şöyle bir noktada var ki bir Müslümanın sevdiği bir kimse ancak dini bütün bir kimse olmaktadır.Bu nedenle de sevdiğimiz dini bütün kimselere rüyalarımızı anlatmalıyız.

2.Bir kimse sevmediği bir rüya gördüğünde ise, sol tarafına üç defa tükürmeli dir ve kovulmuş şeytandan ve şerrinden Allah'u tealaya sığınmalıdır. O rüyayı kimseye de açıklamalıdır. Kişi böyle yapar ise görmüş olduğu rüya ve şeytan o kimseye zarar veremez.Kötü bir rüya görüldüğünde ne yapılmalı gerektiği konusunda detaylı bilgi için tıklayınız.

Özetle, rüya görüldüğünde ne yapılmalı konusunu böylece özetleye biliriz.
Sözlükte Ara » A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü- V- Y- Z      

Benzer Başlıklar:

"Rüya Görünce Ne Yapmalı?" İçin Bir Yorum Yazın

Yorum yazın

Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle

öznur

  • 16 Eylül 2014 02:22

Benim annem öldü 2 sene önce. Ve bir gece rüyamda yine onu gördüm bizim mutfağımızda beyaz kefen içindeydi yüzü çürümeye başlamıştı ve ağlayarak bana döndü elini yüzüme uzattı Allah sana yardım etsin kızım sen ne yapacaksın dedi üzüldü. Anlamı ne demek bu rüyanın çok merak ediyorum. Ben annemi hep tertemiz yüzle çok güzel görürdüm neden bu sefer böyle gördüm ?

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Yüce Mevla'mız rüyanızı hayra çevirsin. Şunu bilmelisiniz ki görmüş olduğunuz rüya annenizin halinden çok sizin halinizi ortaya koymaktır. Manevi hayatınızı gözden geçirmelisiniz. Zira anneniz sizi maneviyatınız hakkında uyarmakta. Tabi ki bu Yüce Mevla'mızın size bir ikramıdır.

derya1212

  • 25 Ağustos 2014 17:05

Rüyamda kuzenim hakkında dedikodu çıkmıştı ismini de hatırlıyorum metin diye bir adamla aynı evde kalmıştı diye ama çok korkmuştum millet bana da kötü gözle bakıyordu. Arabaya bindik tanıdık bir kadın bana tuhaf bakıp sorular soruyordu.. Bu rüyamın anlamı nedir korkuyorum :(

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Yüce Mevla'mız rüyanızı hayra çevirsin. Bu bir uyarı olabilir. Bu nedenle bir bayan olarak çevrenizdeki insanlara dikkat etmelisiniz ve insanların size iftira edebileceği durumlara izin vermemelisiniz.

ali

  • 12 Temmuz 2014 21:45

Ben rüyamda dolu tabut gördüm ne demek

islamalimi

  • 21 Haziran 2014 18:03

Alıntı: Nur
Gerçekten de korktum yani ne yapmam lazım anlamı nedir bunun? Şimdiden teşekkürler.

Değerli ziyaretçimiz öncelikle bilmeniz gerekir ki rüyalar gören kişilere aittir. Yani arkadaşınızın görmüş olduğu bu rüya sizinle alakalı olsa dahi sizden çok onu ilgilendirmektedir. Sitemizde rüya yorumu konusundan uzak durmaya çalışıyoruz. Size kısaca tavsiyemiz hiç korkmanıza gerek yok, sadece çevrenizde ki insanlara karşı dikkatli olun ve kötü alışkanlıkları olduğunu düşündüğünüz insanlarla bir arada durmamaya çalışın. Bu durumda yapmanız gereken Yüce Mevla'mıza dualar emektir. Dualarınızda kötü niyetli insanların şerrinde Yüce Mevla'mıza sığınarak yardım istemelisiniz. Bu sizi hem manen hemde madden koruyacaktır.

--------------------
İslam Alimi İle Doğru Bilgiler...

Nur

  • 21 Haziran 2014 17:30

Bir rüyayı sizinle paylaşmak ve yorumlamanızı istiyorum. Bu rüyayı ben görmedim, bir arkadaşım görmus(erkek) benimle ilgili olduğu için bana anlattı. Rüyasında bir grup erkek bana uyuşturucu madde içiriyorlarmış ve sonra kötü şeyler yapmak istiyorlarmış ama rüyayı gören arkadaşım buna engel olup o erkeklerle kavga ediyormuş çok korkuyormuşum vs.. Gerçekten de korktum yani ne yapmam lazım anlamı nedir bunun? Şimdiden teşekkürler.
© İslam Alimi 2005-2014 | İslam Alimi İle Hakiki İslam Dini. Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Değerli ziyaretçilerimiz ticari maksatlı olmayıp, kaynak gösterdiğiniz sürece sitemizin içeriğinden dilediğiniz gibi istifade edebilirsiniz...