Bütün Konuları Göster
.
Bir Ayet - Bir Söz
Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir. (Tövbe-128)

Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez. (MEVLANA)
Vakıflar

Türk Diyanet Vakfı
Beşir Derneği
Can Suyu Derneği
İHH Vakfı
Kimse Yokmu Derneği
Yardım Eli Derneği

İslam Alimi'nin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Beğendim
Beğenmedim

Kimi zaman kötü rüyalar görmekteyiz. Tabiki bu insan içine sıkıntı ve huzursuzluk vermektedir. O halde kötü bir rüya görüldüğünde ne yapılmalı? Şimdi bu konu hakkında bilgi verelim.
Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı?
Cevap: Rüyalarımız hem maddi açıdan hem de bilhassa manevi açıdan önem taşımaktadır. Kimi zaman gördüğümüz kötü rüyalar ki bunlara şeytani rüyalarda diyebiliriz, ruhsal yapımızı da oldukça olumsuz yönden etkilemektedir. Tabi ki bir Müslümana böyle durumlarda tövbe etmek ve yüce Mevla'mızdan yardım dilemek düşmektedir. Bu tür görülen kötü rüyaları etrafınızda çok bilgin olan salih olan kullardan başkalarına anlatmamalıyız. Çünkü rüyalara yapılan yorumlar doğru yorumlar olmasa dahi yani görülen rüyanın manasını belirtmese dahi gören kişiyi etkilemektedir. Bunun yanı sıra bu konuda ki asıl tavsiyemiz Peygamber Efendimizin tavsiyesine uymak ve böylece yüce Mevla'mızın izni ile gelmesi muhtemel sıkıntılardan kurtulmak olacaktır. Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde şöyle buyurmaktadır.

"Kötü rüya gören uyanınca sol tarafına üç defa tükürüp, şeytanın şerrinden Allah'ü teâlâya sığınsın. Bu takdirde rüya, ona zarar vermez." (Müslim)

işte bu hadis i şeriften de anladığımız üzere kötü rüyalar görüldüğü taktirde hem sıkıntıdan kurtulmak hemde sıkıntıya uğramamak için sabah kalktığımızda sol tarafımıza üç defa tükürmek olacaktır. Bazı durumlarda rüyalar uyanır uyanmak aklımıza gelmemekte ve gün içinde aklımıza gelmektedir . Bu gibi durumlarda ise gördüğümüz kötü rüya aklımıza gelince solumuza üç defa tükürmek faydalı olacaktır.Görülen kötü rüyalar sonrası yapılabilecekler konusunda Peygamber Efendimizin başka bir hadis i şerifide şöyledir.
Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı?
Ebu Said el Hudri (r.a.)’den rivayetle Peygamber (s.a.v)’den şöyle buyurmuştur: “Herhangi biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah’tandır. Allah’a hamdetsin ve gördüğünü anlatsın. Hoşlanmadığı cins bir rüya görürse bu şeytandandır onun şerrinden Allah’a sığınsın ve onu hiçkimseye anlatmasın böylece o rüya ona zarar vermez.” (Buhârî, Ta’bir: 27)

Bahsettiğimiz bu konulara dikkat ettiğiniz taktirde inşaallah kötü bir rüya görüldüğünde ne yapılmalıdır konusunda fayda göreceksinizdir.
Sözlükte Ara » A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü- V- Y- Z      

Benzer Başlıklar:

"Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı?" İçin Bir Yorum Yazın

Yorum yazın

Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle

deniz

  • 19 Ekim 2014 10:00

Merhaba geçen sene annem öldü, rüyamda babamı evden hastaneye götürüyorduk oda ölecek diye o arada saçlarımı yıkadım babam evin girişinde oturuyordu güneş vurdu saçlarımı rüzgar savuruyorken babama son kez baktım hepimiz gri renkli bir arabaya bindik babamı hastaneye götürüyoruz annem gelmişti ona vura vura ağlıyorum ama gözümden yaş gelmiyor annem de benle hiç konuşmadı yorumlar mısınız acaba.


Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla'mız rüyanızı hayra çevirsin. İnşaallah babanız ile uzun zaman geçireceksiniz. Babanızı da anneniz gibi kaybetmekten korkuyorsunuz ama gönlünüz rahat olsun.

sankarem

  • 11 Ekim 2014 10:33

İyi günler rüyamda 6 yaşındaki oğlumu babası şaka amaçlı odun kalas yüklü bir kamyonun tepesine koyuyordu. Kamyon hızla giderken ben el ediyor durdurmaya çalışıyorum şoför panik yapıyor kamyon devriliyor yavrum kapalı çeşmenin orya düşüyor çok huzursuzum ne yapmalıyım genelde çocuğumla ilgili gördüğüm böyle rüyaların ardından başına bir şeyler gelir yavrumun. Allah razı olsun.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, değerli ziyaretçimiz rüyalar haktır fakat rüya ile amel olmaz sözünü de duymuşsunuzdur. Gönlünüzü rahat tutun ve bu rüyaları kendinize bir vesvese haline getirmeyin. Bununla birlikte çocuğunuza dikkat etmeniz de tabi ki fayda var. Yüce Mevla'mız yavrunuzu kötü şeylerden muhafaza eylesin.

Esma

  • 3 Ekim 2014 12:28

Merhaba rüyamda insanların kişiliklerini ters gördüm anlatayım sınıfımızdaki erkekler çok kuduruk rüyamda çok sakinlerdi ben sürekli havuç yiyordum sınıfımızdaki de bir çocuk ise sürekli salata yiyordu okula gittim en yakın arkadaşımı 2 tane gördüm ve tuvalete kaçtım. Çocukluk arkadaşımı gördüm ve ona bugün birlikte eve gidelim mi dedim tamam dedi. Sonra okulun hep aydınlık olan yeri kapkaranlıktı sonra. Ben oraya doğru gittim ve korktum geri dönmek istedim çocukluk arkadaşım beni karanlığa doğru çekmeye başladı ve birileri burayı merak mı ediyormuş dedi ve beni gıdıklamaya başladı karanlığa doğru çekmeye başladı. Karanlıkta birileri vardı, ama yüzlerini göremedim ama erkeklerdi çocukluk arkadaşım gıdıklayarak karanlığa hızlıca götürüyordu ve uyandım ama gıdıklandığımı hissettim neye delalet bu rüya çok korktum birde çocukluk arkadaşım kız.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla rüyanızı hayra çevirsin. Bu rüya çocukluk arkadaşınızın kötü biri olduğunu göstermez. Fakat bu konuda dikkatli olmalısınız. Arkadaşlarınıza ve çevrenize dikkat etmelisiniz. Size asıl tavsilemiz bir şeyi içinizden istemediğiniz zaman sadece bir arkadaşınız istedi diye yapmayınız. Yani bir şeyi yanlış görüyor iseniz bu yanlıştan söz konusu arkadaşlarınız olsa dahi uzak durunuz.

funda

  • 18 Eylül 2014 13:33

Selam ben hamileyim. Rüyamda koltukta battaniye sarılmış uzanıyorum daha sonra eşim geliyor oğlumla ve eşim bana diyor ki kirvem hocaya gitmiş doğumun zor olacakmış ölebilir demiş hoca doğum yaparken. Çok korktum acaba bu gerçekten doğumda öleceğim anlamına gelir mi?

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla rüyanızı hayra çevirsin. Bizce bu rüya anladığınızın aksine bu doğumun size iyi geleceğini düşünüyoruz. Siz gönlünüzü rahat tutun ve doğacak çocuğunuzun hayırlı bir evlat olması için dua edin.

meltem

  • 14 Eylül 2014 18:48

Merhabalar ben 26 haftalık hamileyim ve rüyamda değişik şeyler gördüm bir tanesi kafama çok takıldı ve hamile kadının çocuğunun vefat edeceği yazıyor yorumlarda moralim çok kötü aklıma geldikçe gözlerim doluyor 5 yıl sonra kavuştum meleğime Rabbimize sığınıyorum Allah yar ve yardımcımız olsun inşaallah.

Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz rüyaları hayra yormakta hayır vardır. Ve rüyaları anlamak rüya tabirlerine bakarak tam manası ile mümkün olmamaktadır. Bu nedenle gönlünüzü rahat tutun. Yüce Mevla'mıza sığının ve her şeyin hayırlısını isteyin. Çocuğunuz için Allah rızası niyeti ile imkanınız dairesinde sadaka vermenizi tavsiye ediyoruz.

Ebru

  • 9 Eylül 2014 00:16

Selam ben Ebru. Bu gece bir rüya gördüm o rüyamda yatağımın döşeğini yukarı yapıp altına bakmışım, Birde çocuğum bizim evin içinde arabasını sürerken düşmüş ona yardım etmek için kalkmak istedim sanki gerçekmiş gibi ama bir şey beni tutu sanki rüyamda dedim bu sadece bir rüya uyanmalısın diye bakarak uyandım. Ama biri beni tutu sanki ama zorda olsa uyandım hemen o kabustan. Onun anlamını öğrenebilir miyim?

Cevap: Değeli ziyaretçimiz, bu aralar çocuğunuz ile normalden biraz daha çok ilgilenmelisiniz. Ama öyle korkulacak bir durum olduğunu düşünmüyoruz. Mevla'mız rüyanızı hayra çevirsin.

serseri

  • 26 Ağustos 2014 14:44

evde ağız açık kuşun rüyası nerdin.
© İslam Alimi 2005-2014 | İslam Alimi İle Hakiki İslam Dini. Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Değerli ziyaretçilerimiz ticari maksatlı olmayıp, kaynak gösterdiğiniz sürece sitemizin içeriğinden dilediğiniz gibi istifade edebilirsiniz...